rady úspešných ľúdí

Úspešní ľudia radia týchto 10 vecí

k lepšiemu životu

„Sme tým, čo robíme opakovane.“ – hovoril už antický filozof Aristoteles. „Dokonalosť teda nie je čin, ale zvyk.“

Možno to nie je primárne koučovacia téma, ale návykmi úspešných ľudí sa zaoberám dlhšie. Pre vlastnú inšpiráciu a rozvoj. Preto som sa rozhodol podeliť o to, čo som sa naučil a spísal som zoznam desiatich základných zvykov alebo rád úspešných, ktoré sa v biznis literatúre často opakujú. 

Možno inšpirujú aj teba.

Poďme na to a uvidíme.

Skoré vstávanie

rady úspešní ľudia 01

Pravidelný ranný budíček ti zabezpečí dostatok času na prípravu, rozbeh dňa a pohodové prebúdzanie. Už nehrozia žiadne zmeškané spoje alebo meškanie na prvú hodinu/pracovné stretnutie.

Viacero výkonných riaditeľov (CEO) tvrdí, že ich úspech spočíva práve v tom bode. Vstávajú medzi štvrtou a piatou, aby si prečítali správy, vybavili prvé emaily a v podstate predbehli svojich konkurentov. Väčšina z nich má striktný ranný režim, ktorý dodržiavajú celoročne. 

Jeden z mojich obľúbených ranných „hackov“ je po prebudení okamžite vstať. Žiadne prevaľovanie sa v posteli, posúvanie budíka alebo leňošenie.

Okrem toho je dobré okamžite niečo spraviť. Stačí malý úkon v domácnosti, čo ľahko dokončíš. Napríklad upravenie postele. Nastaví to mozog na výkon. Zároveň dodá dobrý pocit: o starosť menej a o (síce malý, ale predsa) úspech viac hneď na začiatok dňa.

Rady na zamyslenie: úspešní ľudia meditujú

alebo si píšu žurnál

rady úspešní ľudia 02

Ideálne riešenie na mentálnu očistu.

Ranná päťminútová meditácia ťa sprítomní a pomôže odolávať celodňovému stresu. Existuje niekoľko dýchacích techník na osvojenie tela a dosiahnutie pokoja. Tie môžeš praktizovať aj počas dňa.

Keď pravidelne zapisuješ svoje myšlienky, nápady a ciele do osobného denníka, uvoľníš priestor v hlave na vytváranie nových, kreatívnejších riešení. 

Úspešní ľudia priznávajú, že tieto techniky kombinujú. Duchovnejšie založení to môžu riešiť dennou modlitbou.

Každodenný pohyb

rady úspešní ľudia 03

Rovnako ako pri vstavaní alebo meditácii, stála fyzická aktivita zabezpečuje správne fungovanie metabolizmu, spomalenie starnutia a podávanie špičkového výkonu v škole alebo práci. Dôraz je opäť na pravidelnosti a nie na type vykonanej aktivity. 

Či už si zvolíš jogu, beh, plávanie alebo skupinový šport, ide predovšetkým o to, aby si každý deň mal aktivitu, ktorou precvičíš časť alebo celé telo.

Doplnková rada: Počas dňa preruš sedavú činnosť krátkou rozcvičkou alebo prechádzkou.

Práca v blokoch

a (takmer) nemožné lehoty

rady úspešní ľudia 04

Všetci výkonní riaditelia sa zhodnú na tom, že človek nemôže byť nepretržite efektívny v rovnakej činnosti. Preto odporúčajú, aby si danú povinnosť rozdelil na menšie časové bloky. Medzi dvoma blokmi si sprav krátku prestávku a ak sa dá, prestriedaj medzitým inú činnosť.

CEO spoločnosti Apple, Tim Cook napríklad denne vybaví vyšše 700 správ, ale robí to systematicky. Prvú hodinu ráno číta emaily od zákazníkov a ľudí mimo firmy, doobeda má jeden blok na odpisovanie na dôležitú internú korešpondenciu, poobede ďalší na písanie svojich emailov a podvečer posledný blok na vybavenie zvyšnej pošty.

Svoju produktivitu zvýšiš, ak si stanovíš (takmer) nemožný konečný termín, aj keď to bude len pre teba. Napríklad: túto vec dokončím do troch hodín. Alebo: prezentáciu pripravím doobeda, po obede už budem pracovať na jej prednese a podvečer stihnem… asi už chápeš, aký má táto rada princíp.

Todd Krizelman, CEO MediaRadaru tvrdí: „Na zvýšenie produktivity je dôležité stanoviť deadline-y, ktoré sú agresívne. Nie neuveriteľne agresívne, ale ťažko dosiahnuteľné. Stanovenie míľnikov umožňuje merať pokrok. Vytvára proces, podnecuje prehľadnosť a rozhodne podporuje bezodkladnosť.“

Rady pre efektivitu: úspešní ľudia si robia zoznamy a škrty

rady úspešní ľudia 05

Efektívne organizovanie povinností je ďalšou podobnosťou úspešných ľudí. Každý z nich má svoju vlastnú špeciálnu metódu, ale v podstate sa zhodnú v dvoch bodoch.

Svoje ciele a jednotlivé úlohy si zapisuj do zoznamov. Rozmýšľaj v dvoch rovinách a to: v krátkodobej: dnes, tento týždeň, daný mesiac… a dlhodobej: tento rok, do roku 2025, atď. Tie zoznamy rutinne prehodnocuj, upravuj alebo doplňuj. 

A po druhé, škrtni si činnosti, ktoré nepridávajú hodnotu. Nechoď na každú schôdzu len preto, lebo si bol pozvaný.

Prehodnoť každý úkon s otázkou: Ako mi táto činnosť pomáha dosiahnuť moje ciele? Čo sa stane, ak ju prestanem robiť?

A na základe odpovedí zváž, či sa nedá čiastočne eliminovať alebo úplne vypustiť.

Láskavosť

a vďačnosť

rady úspešní ľudia 06

Z osobnej skúsenosti viem ako si ľudia vážia šéfa, ktorý je usmiaty. Kolegu, ktorý si nájde čas, aby slušne odpovedal. Kamaráta, ktorý si ich vypočuje a podporí. Empatiu máme v sebe všetci. Zvykaj si na to, že ju dávaš aj najavo.

Rovnako dôležité je, aby si zobral vinu radšej na seba, pochválil aj najmenšie úspechy svojho okolia. Aj tým podporíš pozitívnu atmosféru okolo seba.

A hovor ďakujem. Často. Nahlas. 

„Precvičovanie láskavosti k sebe a ostatným je bezplatná investícia, ktorú môžete každý deň urobiť pre svoje zdravie, prácu a komunitu.“ Ryan Smith

Úspešní ľudia majú čas

pre rodinu

rady úspešní ľudia 07

Sústreď sa na svojich blízkych rovnako ako na stanovené ciele. Ako úspešný človek potrebuješ viesť vyvážený súkromný a pracovný život. 

Tráv čas aktívne so svojou rodinou, zavolaj rodičom, porozprávaj sa s kamarátmi, choď na rande s polovičkou. Vypni od povinností spoločenskými hrami, prechádzkami v prírode alebo spoločne pripravenou večerou.

Venuj im svoju maximálnu pozornosť, nenechaj sa rozptýliť reláciami v televízii alebo prichádzajúcimi správami v mobile.

Rady pre relax - ako často držia úspešní ľudia

digitálnu detoxikáciu

rady úspešní ľudia 08

Z času na čas si dopraj kvalitný oddych. Predchádzaš tak vyhoreniu a dobiješ si biologické baterky. 

Venuj sa koníčkom, cestuj, choď na masáž alebo do vírivky, počúvaj hudbu, navštív výstavu alebo divadelné predstavenie. To všetko sú formy zmysluplného relaxu. Alebo len tak ostaň sám so svojimi myšlienkami a nevyhľadávaj spoločnosť niekoho iného.

Zvýšenou prítomnosťou digitálneho sveta v našich životoch je rovnako dôležité, aby si pravidelne vypínal svoje inteligentné zariadenia a bol chvíľu offline.

Niečo nové každý deň

rady úspešní ľudia 09

Ďalší z návykov úspešných ľudí je zameranie sa na vlastný rozvoj, preto sa nauč alebo vyskúšaj niečo nové každý deň. Čítaj, pozeraj videá, počúvaj rôzne relácie a diskusie, absolvuj nejaký kurz alebo workshop, individuálne alebo skupinovo, svojpomocne alebo cez mentora alebo kouča, hlavne nestagnuj. 

Rozširuj si zručnosti, horizonty a skúsenosti. Učenie je celoživotná cesta a nemá končiť za bránami školy. 

Neboj sa robiť chyby a poučiť sa z nich. 

Dostatok spánku

rady úspešní ľudia 10

Tento zoznam sme začali skorým vstávaním, preto je celkom logické ukončiť ho spánkom. Kvalitným, nerušeným a aspoň sedemhodinovým. V tmavej miestnosti pri optimálnej izbovej teplote.

„Spánok je najjednoduchšia vec, ktorá naraz zlepšuje produktivitu, kreativitu a schopnosť užívať si život.“ – radí Avram Miller, bývalý viceprezident Intelu.

Väčšina spomínaných CEO má aj osobný rituál, ktorý opakujú každý večer. Zhodujú sa v tom, že po určitej hodine treba vypnúť telefón a ísť spať pravidelne v tom istom čase.

Použitá literatúra:

www.themuse.com

www.thriveglobal.com

www.businessinsider.com

 

Chceš vyskúšať, ako ti môže koučing pomôcť? Dohodni si kávu s koučom.

 

Páčia sa ti rady úspešných ľudí? Čo z toho zaradíš do svojho života?

Napíš mi komentár!

Značky:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.