Preskočiť na obsah

Ako menia dojem z portrétu použité farby? V článku sa dozvieš základy o psychológii farieb a ako sa to dá využiť pri fotení ľudí a produktov.

Psychológia farieb vo fotke a portrétoch

Čo ti napadne, keď sa pozrieš na obraz, na ktorom dominuje modrá? Aké v tebe vyvolá asociácie? Psychológia farieb študuje jednotlivé odtiene a ich vplyv na pozorovateľa. Pozreme sa ako to je vo fotke.

Farby sú dobre preskúmaná oblasť v marketingu, nakoľko priamo vplývajú na budúcich zákazníkov. Každá farba sa spája s vlastnosťami a hodnotami, a v konečnom dôsledku podvedome ovplyvňuje to, aký dojem v nás vyvolá daná značka alebo produkt. 

Vnímanie farieb môže byť ovplyvnené kultúrou, zemepisnou šírkou, vierovyznaním, pohlavím, ale aj ročným obdobím a aj tým, či je ráno alebo večer. Preto majú farby niekoľko významov, väčšinou kladných aj záporných súčasne. 

Svoju úlohu zohrávajú aj v bežnom živote. Aj keď si to častokrát neuvedomujeme, sú formou neverbálnej komunikácie. Preto je dobré poznať význam jednotlivých farieb, aby si ich mohol využiť vo svoj prospech.

O rôznych triedeniach a skupinách farieb budem hovoriť v budúcom článku, teraz sa pozrieme na to, ako na nás pôsobia portréty s jednou dominantnou farbou.

Biela

Je farba svetla a čerstvého snehu, preto symbolizuje osvietenosť, čistotu a nevinnosť. Javí sa ako čistá, svieža a nová. Vo vojne znamená kapituláciu.

Biela je dokonalosť. Je nad ostatnými farbami, vyjadruje odstup, formalitu, klinickosť a nezaujatosť. V porovnaní s čiernou sa javí pozitívnejšie. 

V reklame sa využíva na zdôraznenie čistoty a chladnosti. Vo fotkách high-tech produktov vyjadruje dokonalosť dizajnu. Je to farba pre charitatívne organizácie a takisto pre nízkokalorické marketingové kampane. 

psychológia bielej farby vo fotke
psychológia farieb vo fotke
Matej Masura Mix Model Management by Peter Plichta
Peter Plichta psychológia farieb vo fotke biela

Pri portrétoch sa spája hlavne so svadobnými fotkami, zimnými exteriérmi a využíva sa ako najčastejšia farba pozadia pre štúdiové zábery pre svoje neutrálne účinky.

Na bielych portrétoch som chcel zachytiť nevinnosť, čistotu a mierny odstup, izoláciu. 

Žltá

Je farba slnka. Zo všetkých farieb odráža najviac svetla, preto sa považuje za dynamickú, energickú a veselú. Všimol si si, že základné emojis boli všetky žlté? Žltá podporuje dobrú náladu a stimuluje svalovú energiu.

Symbolizuje pohyb, rýchlosť, obratnosť a schopnosť robiť viac vecí naraz. V negatívnom význame sa považuje za  povrchnú, netrpezlivú a nervóznu. Je vedecky dokázané, že dieťa častejšie plače v žltej miestnosti.

Má mytologické spojenie s Apollom, bohom svetla a poznania, preto predstavuje aj s božskosť a intelekt. 

Matej Masura Mix Model Management by Peter Plichta
Matej Masura Mix Model Management by Peter Plichta
psychológia žltej farby vo fotke
Peter Plichta psychológia farieb vo fotke žltá

Vo fotografii produktov sa osvedčilo používať žltú pri produktoch pre deti a na voľnočasové aktivity kvôli jej pozitívnym účinkom. Naopak, muži ju považujú za detinskú, preto sa zriedka vyskytuje v reklamách na luxusné produkty. Je to farba spontánnosti a nestálosti, v portrétoch dobre dopĺňa pohybové a akčné zábery.

Moje žlté portréty sú vyjadrením nezodpovednosti, nestálosti a energickosti.

Psychológia farieb vo fotke:

Oranžová

Je veselá farba, ktorá sa spája s nadšením, spontánnosťou a bystrosťou. Pôsobí povzbudivo a motivujúco. Spája sa s otvorenou komunikáciou, so slobodou prejavu a s novými myšlienkami. 

V prírode je to farba jesene, preto je aj symbolom zmeny, prechodu. Takisto aj pýchy a spomienok.

Oranžová prekrvuje mozog, spôsobuje osvieženie a má pozitívne účinky na mentálnu aktivitu. Ako citrusová farba evokuje čerstvosť a zvyšuje apetít. 

psychológia farieb vo fotke
Matej Masura Mix Model Management by Peter Plichta
Matej Masura Mix Model Management by Peter Plichta
Peter Plichta psychológia farieb vo fotke oranžová

Vo fotografii sa osvedčila ako farba na zvýraznenie dôležitých častí, využíva sa v produktových fotkách hračiek a jedla. Podľa prieskumov je na posledných miestach obľúbených farieb, preto sa neodporúča pri produktoch, ktoré majú pôsobiť trvácne (autá, elektronika). Číra oranžová je farba nevkusu. 

Oranžové portréty znázorňujú odvahu, sebaistotu, priateľskosť a ignoranciu.

Najžiadanejšie služby

Obľúbena klasika. Štandardné fotenie v meste alebo prírode pre každého, kto chce mať tie najkrajšie portréty vo svojej zbierke.

Ideálne v každom ročnom období.  Pohodlie štúdia, miesto na prezliekanie a make-up. V cene je už aj prenájom ateliéru.

Máš netradičný nápad alebo rád experimentuješ? Toto je balík pre teba. Od nápadu k realizácii, zaručený WOW efekt na konci.

Červená

Je najteplejšia farba. Vedel si, že miestnosť namaľovaná na červenú je pocitovo o 10 stupňov teplejšia, ako keby bola modrá? Symbolizuje energiu, silu a vitalitu. Je to aktívna farba, zvyšuje tep. Je fyzická a erotická. Vyvoláva silné emócie – lásku a hnev. 

V mytológii sa spája s Marsom, bohom vojny, podľa ktorého bola pomenovaná aj červená planéta. 

Je najpútavejšou farbou, práve preto sa využíva v dopravných značkách a ako symbol nebezpečenstva (červený kríž, ktorý používajú záchranári). 

Matej Masura Mix Model Management by Peter Plichta
psychológia farieb vo fotke
Matej Masura Mix Model Management by Peter Plichta
Peter Plichta psychológia farieb vo fotke červená

Vyvoláva impulzívne nakupovanie, preto sú všetky akciové a výpredajové plagáty červené.

Už v malom množstve dokáže dominovať fotografii. Často sa kladie pred čierne pozadie pre výraznejší kontrast. 

Moje červené portréty zachytávajú húževnatosť, vnútornú silu a pozornosť.

Fialová

Historicky sa spája so šľachtou, nakoľko fialová bola veľmi zriedkavá v prírode a ťažko sa vyrábala. Stáročia sa používala pri rituáloch a ceremóniách.

Vzniká kombináciou energie červenej a stability modrej.

Symbolizuje spiritualitu, intuíciu a psychológiu. Je farbou inteligencie, citlivosti a mysterióznosti. 

Matej Masura Mix Model Management by Peter Plichta
psychológia farieb vo fotke
psychológia fialovej farby vo fotke
Peter Plichta psychológia farieb vo fotke fialová

Skoro 75% maloletých uvádza, že je to ich preferovaná farba. Preto sa často používa v produktových fotkách hračiek a svetlofialová v ženských dizajnoch. V jemnejších tónoch navádza romantické a nostalgické pocity, tmavšie odtiene pôsobia melancholicky, prehnané používanie môže vyvolať aj frustráciu.

Fotke môže dodať magickosť a tajomstvo, na mojich fialových portrétoch dominuje ambicióznosť, náladovosť a predstavivosť. 

Psychológia farieb vo fotke:

modrá

Psychologicky najstudenejšia farba. Obloha, ľad a oceány sú modré, preto sa spája so vzdialenosťou. Symbolizuje objektivitu, inteligenciu, pravdu, dôveru a vyrovnanosť.

V niektorých kultúrach veria, že má dezinfekčné účinky. Predstavuje bezpečie, istotu a mier. 

Upokojuje a podporuje spánok, spomaľuje metabolizmus. Priveľa modrej môže vyvolať pocit melanchólie, samoty a depresie. 

V modernej dobe je symbolom aj konzervatívnosti a veľkých spoločností, často dominuje biznis portréty

psychológia modrej farby vo fotke
Matej Masura Mix Model Management by Peter Plichta
psychológia farieb vo fotke
Peter Plichta psychológia farieb vo fotke modrá

Vo fotografii produktov sa využíva na podčiarknutie čistoty a presnosti. Takisto sa využíva v promovaní produktov a služieb, ktoré sa spájajú so vzduchom a oblohou alebo vodou a cestovaním. Ak si food blogger, vyhýbaj sa modrej, lebo potláča apetít. 

Je preferovaná farba medzi mužmi, fotky v modrom oblečení dostanú väčšiu pozornosť. 

Moje modré portréty charakterizuje pokoj, duchovnosť a zasnenosť. 

Zelená

Ako farba vegetácie je symbolom života, zdravia, plodnosti a rastu. Je spojená s príchodom a odchodom ročných období, preto vyjadruje regeneráciu a obnovenie.

Symbolizuje harmóniu, nádej, skúsenosti. V negatívnom význame sa spája s nezrelosťou (zelenáč, ucho), naivitou a závisťou.

Má upokojujúce až liečivé účinky, preto sa často využíva v nemocniciach. Pozitívne vplýva na zrak.

Matej Masura Mix Model Management by Peter Plichta
psychológia farieb vo fotke
psychológia zelenej farby vo fotke
Peter Plichta psychológia farieb vo fotke zelená

V niektorých kultúrach je farbou šťastia, v iných práve naopak, farbou nešťastia.

Často sa využíva v produktových fotografiách medických pomôcok a liekov alebo pri bio výrobkoch. Prirodzene dominuje vo fotkách makro alebo prírody. 

Pri portrétoch sa zelená využíva skôr ako prirodzené pozadie, preto som svoje fotky zachytil pred stenou a nie na lúke alebo medzi stromami. Takto fotky pôsobia stále sviežo, smelo a vyžarujú samostatnosť.

Ďakujem za fotenie Matejovi M. z Mix Model Management.

Fotené s: Canon 80D + Canon 35 mm

Páčila sa ti Psychológia farieb vo fotke? Chceš čítať viac takýchto článkov?

Napíš mi komentár!