Ako spraviť pekné portréty na nezvyčajných miestach? 7 tipov na najškaredšie lokácie v Petržalke a Vrakuni – moje osobné odporúčania.
Pekné fotky na škaredých miestach
Nedávno som sa svojich sledovateľov na Instagrame spýtal, ktoré miesta v Bratislave sú podľa nich najškaredšie. Mala to byť menšia výzva pre mňa ako to robia aj ostatní ľudia pod hashtagom #uglylocationchallenge.
A aj možno poslúžia ako inšpirácia pre teba. Chcem ti ukázať, že okolo seba nemusíš mať svetové lokácie na to, aby si spravil zaujímavé fotky aj na škaredých miestach. Treba mať len odvahu skúsiť, trošku kreativity a ochotného modela alebo modelku.
Návrhov mi na Instagram prišlo viac než dosť. Ak sa ti bude páčiť tento článok a séria fotiek, ktorá spolu s ním vznikla, možno spravím ďalšiu časť, aby som sa dostal aj na miesta, ktoré sme za toto šesťhodinové fotenie nestihli navštíviť. Pokryli sme najškaredšie miesta v Petržalke a Vrakuni.
Ako model mi pózoval Daniel van der Weert z Holandska, ktorý momentálne študuje herectvo vo Viedni. Reprezentuje ho rakúska agentúra Model Republic.
Elektrické vedenie
Daniela som čakal na železničnej stanici v Petržalke, odkiaľ sme vyrazili. Nemuseli sme ísť ďaleko, aby sme natrafili na prvú škaredú lokáciu.
Stožiar vysokého napätia stojí blízko Panónskej cesty. Využili sme jeho ľahkú dostupnosť a kontrast s jasnou oblohou.
Fotky som zachytil z podhľadu (pri niektorých som vyslovene ležal na zemi), aby som do záberu dostal línie železnej konštrukcie.



Aby som nezabudol dodať: V ochrannom pásme vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia a pod elektrickým vedením v súlade so zákonom č. 656/2004 Z. z. o energetike a doplnení niektorých zákonov je zakázané:
- vykonávať činnosti ohrozujúce bezpečnosť osôb a majetku
- vykonávať činnosti ohrozujúce elektrické vedenie a bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky sústavy.
Takže ak sa odhodláš na podobné fotky, hlavne opatrne a bezpečne.
Parkovisko obchodného domu
Naša cesta pokračovala Petržalkou popri (nemenovanom) obchodnom dome, kde bol voľne odstavený nákupný košík. To sme nemohli nevyužiť. Poprosil som Daniela, aby si doň sadol.
Dbal somna to, aby síce z fotiek bolo jednoznačné, že o akú lokáciu ide, ale aby názov spoločnosti alebo jej reklamné prvky neboli viditeľné. Pôsobilo by to rušivo.



Lokácia aj Danielove oblečenie nám obom evokovali klasické fotky herca Jamesa Deana s cigaretou.
Daniel si preto zapálil, ale fotky by boli rovnako pekné aj bez cigarety.
Autobazár a staré depo
Kúsok odtiaľ sme už z diaľky zbadali farebné strapce nad parkoviskom autobazáru. Výzva fotky na škaredých miestach (#uglylocationchallenge) často využíva vyhoreté vraky, odstavené karavany alebo priestory u atomechanika.
Bolo dosť veterno, strapce veselo tancovali vo vzduchu. Sú vyrobené z ligotavého materiálu, čo sa na fotenie tiež celkom hodí.


Pokračovali sme ďalej k depu (plánovaného) bratislavského metra, ktoré roky chátra a je tam zriedená legálna stena pre graffiti umelcov.
V čase našej návštevy tam tvorili dvaja chalani a krúžilo okolo nás aj policajné auto, nezdržali sme sa dlho.


Najžiadanejšie služby
Obľúbena klasika. Štandardné fotenie v meste alebo prírode pre každého, kto chce mať tie najkrajšie portréty vo svojej zbierke.
Ideálne v každom ročnom období. Pohodlie štúdia, miesto na prezliekanie a make-up. V cene je už aj prenájom ateliéru.
Máš netradičný nápad alebo rád experimentuješ? Toto je balík pre teba. Od nápadu k realizácii, zaručený WOW efekt na konci.
Smetný kôš
Pred obedňajšou prestávkou a presunom do Vrakune sme natrafili na tento hnedý smetný kôš odstavený pri zadných schodoch paneláka.
Páčilo sa mi ostro dopadajúce svetlo a opotrebovanosť priestoru.
Podobné lokácie vidíš na každom sídlisku. My sme tu spravili niekoľko fotiek aj na schodoch a v kombinácii so zábradlím.
Fotky z tejto lokácie vynikajúco dopĺňa flegmatický výraz Daniela, ktorý sedí na smetiaku ako kráľ na tróne.



Zaujímavé sochy a objekty na verejnosti
Viacerí mi poslali ako tip na najškaredšie miesto v Bratislave Pentagon. Osobne som pred tým nikdy nebol ani vo Vrakuni, nemal som na to dôvod. Bol som preto celkom zvedavý, ako to tam vyzerá.
Pentagon je notoricky známa sídlisková budova na Stavbárskej ulici. Je medializovaná pre problémy s bezdomovcami a narkomanmi. Mňa osobne budova až tak nezaujala, ide o päť panelákov postavených do otvoreného poloblúka.
O to viac nás fascinovala železná umelecká plastika UFO od akademického sochára Juraja Hovorku, ktorá stojí na kopci v strede sídliska Medzijarky. Doslova zobrazuje lietajúci tanier, ktorý z určitých uhlov sa zdá, že levituje nad kopcom.
Vyzužili sme ju ako pozadie k vytvoreniu dramatických fotiek, ktoré pripomínajú filmový plagát.
Daniel drží v ruke (mimo záberu) rozprašovac a strieka vodu priamo pred svoju tvár. Bočné svetlo osvetluje kvapky a foťák ich zachytáva pred tmavým pozadím.



Fotky na škaredých miestach
Sídliskové ihrisko
Na tomto sídlisku sme obchádzali aj ošarpanú futbalovú bránu, ktorú nájdeš asi v každom meste.
Zaujímavé kompozície vznikajú, keď model stoji priamo v bráne alebo keď sa Daniel postavil za sieťku. Ostré tiene a bočne dopadajúce slnečné lúče nám tiež pomohli dotvoriť atmosféru fotiek.
Na urbanistických miestach experimentuj s drsnejšími výrazmi tváre a kŕčovitými pózami.



Pod oknami internátu
Poslednou lokáciou fotenia bol Študentský domov Ekonomickej univerzity vo Vlčom hrdle, ktorý som objavil tiež vďaka odporúčaniam z Instagramu. Síce sa nejedná o najmodernejšiu budovu v okolí, no nezdala sa nám ani vyslovene škaredá.
Aby sme chytili posledné lúče zapadajúceho slnka, Daniela som postavil pod okná internátu. Svetlo na jeho tvár dopadalo cez lístie okolitých stromov. Organické tiene a urbanistické prostredie tvoria silný a zaujímavý kontrast na fotkách.


Pre mňa ako fotografa, čo už roky fotí ľudí vonku, v uliciach a na verejných priestoroch, táto výzva nebola až taká ťažká. Mám oči vycvičené na zaujímavé detaily. Inšpiruje ma aj drôtený plot alebo popraskaná stena.
Dôležité je, aby fotka z každého, aj škaredého miesta rozprávala príbeh. To docielite kompozíciou, uhlom pohľadu a hrou svetla – tieňa. Určite pomôže aj póza modela, zvolené oblečenie, účes alebo použité rekvizity.
Každému, kto si myslí, že vo svojom okolí nemá pekné lokácie na fotenie, odporúčam, aby to predsa skúsil. Aj zabudnutý smetný kôš, ktorý denne obchádzaš, nadobudne iný rozmer a môže sa stať súčasťou niečoho pekného, keď sa naň pozrieš tvorivým okom.
Dúfam, že som ťa aspoň trochu inšpiroval.