#ostávamdoma 25 vecí čo sa dá robiť v izolácii

Čo sa dá robiť,

keď #ostávamdoma v izolácii​

Buď príkazom alebo z vlastného rozhodnutia, čo raz viac ľudí sa pripája k prevenčnému opatreniu a radšej zostávajú doma v samo-izolácii. Ja patrím k tej druhej skupine a v nasledujúcich týždňoch sa posnažím minimalizovať osobný kontakt s vonkajším svetom. 

Ako nadšený kouč, skúsený manažér a rozbiehajúci sa freelancer mám niekoľko tipov ako to zvládnuť na jednotku.

V prvom rade je najdôležitejšie samotné rozhodnutie. S pokorou prijímam situáciu a dobrovoľne akceptujem to, že ostanem doma. Som s tým v pohode. Ako sa cítiš ty? Uvedomiť si naše pocity a mentálne rozpoloženie nemusí byť pre každého také jednoduché. 

Pomenovať svoj pocit je dobrý začiatok. Počas nasledovných dní môžeš spraviť kus prospešnej práce a upratať vlastné myšlienky. Ako sa chceš cítiť?

Ja som sa k svojej pohode dostal cez frustráciu, chvíľkovú paniku a následnú racionalizáciu prvých krokov. Aká je tvoja cesta?

Keďže sa poznám ako plánovač, pre mňa bolo najdôležitejšie, aby som mal základné zásoby. Dokúpili sa veci do mrazničky a na špajzovú poličku. Viem, že teraz sa situácia trošku komplikuje, ale stále sa dajú kúpiť základné veci bez výrazného obmedzenia. Dôležité je ísť na nákupy pripravený. Čo potrebujem na 2-3 týždne?

A teraz zatváram dvere a ideme na to.

čo je pre nás dôležité?

1. #ostávamdoma v izolácii - Porada, pravidlá, rozpis

Ak ste rodina alebo bývate viacerí pod jednou strechou, je fajn zorganizovať malú poradu. Otázky, ktoré by ste mali prebrať:

Čo je pre nás teraz dôležité?

Aké naše prednosti nám pomôžu?

Kto má čo na starosti?

Stanovením niekoľkých jednoduchých pravidiel zabezpečíte funkčný chod domácnosti. Ak máš deti, určite uvítajú, keď budú súčasťou konverzácie a môžu priložiť ruku k dielu. Ak bývaš sám, tiež ti pomôže verbalizovať (alebo dať na papier) zopár pravidiel, ako sa budeš nasledovné obdobie správať.

Pro tip: pre rodiny to môže byť pravidelná aktivita, ráno alebo večer. Sadneme si okolo stola a povieme si, čo nás dnes čaká, kto má čo robiť, čo sa nám podarilo, na čo nesmieme zabudnúť. Dôležité je pochvala a poďakovanie aj za malé úspechy. 

#ostávamdoma v izolácii Čo všetko môžeš robiť doma ty?

2. Online a off-line aktivity

V druhej časti „porady“ môžete brainstormovať o možných aktivitách, online a off-line, ktoré sa dajú vykonávať v bezpečí domova. Nie, neideme na opekačku (zachytená konverzácia včera v obchode) a ani na žiadne výlety.

Možností je kopa, nižšie spomeniem zopár svojich. Zoznam aktivít vytvára pocit slobody. Aj napriek tomu, že ostanem doma, mám slobodu si vybrať, čo budem robiť.

Čo všetko môžeš robiť doma ty?

A čo ešte?

Pro tip: Zoznam môžeš vyvesiť na chladničku, dopísať nové nápady, škrtať veci, čo ste už spravili.

#ostávamdoma v izolácii domáce zásoby

3. Objav svoje skryté zásoby

Ja som ich skontroloval ešte pred nákupom, ale všetci máme základné (potravinové) zásoby a rôzne rezervy. Mňa napríklad mama zásobuje domácimi zaváraninami, pravidelne kontrolujem dátum spotreby na konzervách a obaloch.

Čo všetko máš doma už teraz? Na čo všetko to môžeš využiť?

Zabudnuté balenie sušených hrozienok, čučoriedkový lekvár, suvenírový čaj, nerozdané mydlo z minuloročnej Gréckej dovolenky, kniha, čo som dostal na narodeniny, to všetko bolo na mojom zozname a presne viem, čo s nimi spravím.

Pro tip: s deťmi to môže byť hra na objaviteľov. Pre gurmánov to môže byť vyskúšanie nových receptov. Pre lenivých príležitosť otvoriť staré krabice a prevetrať dlho zavreté šuplíky.

Čo nové sa môžeš naučiť už dnes?

4. Prihlás sa na online kurz, nauč sa niečo nové

Ako dlho si hovoril, že začneš študovať španielčinu? Alebo si vždy chcela vedieť, ako sa háčkuje. V tejto uponáhľanej dobe máme milión plánov a málo z nich reálne zrealizujeme. Teraz je tá správna chvíľa.

Tu je zoznam 25 top stránok, ktoré ponúka online kurzy v rôznych oblastiach. Môj obľúbený je SkillShare, kde sa prvý mesiac učíš úplne zadarmo.

Čo nové sa môžeš naučiť už dnes?

Pro tip: rodičia, ktorí zostali doma s deťmi, už existuje FB skupina na podporu domácej výučby, kde sa postupne pridávajú aj odborníci (učitelia a psychológovia) a radia každému, dobrovoľne.

#ostávamdoma v izolácii Aké cviky vieš urobiť pred telkou?

5. #ostávamdoma v izolácii, ale každodenná aktivita nemôže chýbať

Aj keď sme zavretí medzi štyrmi stenami, neznamená to, že sa musíš vzdať pohybu. Teda, ak ti to zdravotný stav povolí. Jednoduché štvrťhodinové cvičenia bez extra náradia stačia, aby si sa udržal v kondícii, zvyšoval svoju obranyschopnosť a naštartoval deň.

Možno je na čase oprášiť zabudnuté eliptické stroje alebo joga matrace. Ak nemáš žiadne nápady, YouTube je plný cvičení s vlastnou váhou alebo vecami, ktoré sú dostupné v každej domácnosti.

Aké cviky vieš urobiť pred telkou? 

Pro tip: 10-15 minút priameho slnečného žiarenia má pozitívne účinky na krvný tlak, fungovanie mozgu, ľahkú depresiu, kvalitu spánku a tvorbu vitamínu D pre pozitívnu náladu. Stačí otvoriť okno alebo vystúpiť na balkón.

Aké činnosti okolo domácnosti napĺňajú teba?

6. Jarné upratovanie

Ako ľudia sme naprogramovaní byť užitoční. Dobre vykonaná práca nás utvrdzuje v tom, že sme potrebný pre iných. Aktivity s viditeľným výsledkom zabezpečujú tvorbu endorfínu a pôsobia aj terapeuticky (na mňa určite).

Samozrejme, netreba to preháňať, ale urobiť každý deň niečo malé pomôže udržiavať aj domácnosť. Plus je priestor jednotlivé aktivity rozložiť a užiť si ich (nežartujem).

Aké činnosti okolo domácnosti napĺňajú teba?

Pro tip: (pre odvážnejších) Mari Kondo a jej Kúzelné upratovanie

#ostávamdoma v izolácii a hrám hry

7. #ostávamdoma v izolácii
a hrám spoločenské hry

Koľko spoločenských hier máte doma?

Karty, šach, domino, puzzle, krížovky, Sudoku, Playstation alebo Xbox. Tradičné a moderné stolové hry. Von s nimi, osviežte si pravidlá a zahrajte si večerný turnaj. Rozprávajte sa pri tom, bavte sa.

Veľa domácností má tendenciu čumieť do obrazoviek, niekedy každý do svojej vlastnej v iných miestnostiach domu. Zoberte to ako príležitosť zblížiť sa.

Pro tip: ak ste ostali v izolácii niekde bez hier, stále si môžete vyrobiť vlastné, zahrať si staré dobré meno-mesto-zviera-vec alebo piškvorky.

#ostávamdoma v izolácii Komu napíšeš list?

8. Opráš svoje jazykové zručnosti

Napíš email starým známym. Zavolaj si s kamoškou zo zahraničia. Ozvi sa bývalému kolegovi. Alebo len tak zapisuj si svoje myšlienky do diára.

Sprav si online test z angličtiny. Prelistuj staré školské zošity a napíš si znova ten istý sloh zo slovenčiny.

Ťukáme správy bez diakritiky a spoliehame sa na auto-korekciu gramatických chýb, zabúdame používať svoju kreativitu pri písaní, tak prečo sa nevrátiť len o 10 rokov späť, keď nám technológia všetko nezjednodušovala?

Komu napíšeš list?

Pro tip: chcel si písať blog, ale nebol na to nikdy čas? Mala si super nápad na poviedku? Pusti sa do toho teraz. S deťmi si môžete písať spoločnú rozprávku alebo nakresliť a napísať pohľadnicu starým rodičom. 

Ako sa udržíš v pokoji?

9. Vyskúšaj meditáciu

Len hlavne žiadna panika. Zvýšený stres oslabuje imunitu a to je posledné, čo teraz potrebuješ.

Ja som osobne limitoval čítanie správ na 2×10 minút denne. To mi stačí, aby som bol v obraze a dostával iba tie najdôležitejšie informácie z overených zdrojov. (klasickú) Televíziu ani nepozerám, takže som izolovaní aj od iných negatívnych vplyvov.

Ak máš tendenciu podľahnúť panike a stresu, vyskúšaj dýchacie cvičenia alebo riadenú meditáciu pomocou aplikácie alebo video návodu.

 Ako sa udržíš v pokoji? 

#ostávamdoma v izolácii a prečítam si knihu

10. #ostávamdoma v izolácii a prečítam si knihu

Jedným z mojich novoročných predsavzatí bolo prečítať aspoň 20 kníh. Dnes som dokončil pätnástu. A nie, nechcem sa chváliť. Len hovorím, že hodina čítania denne ráno alebo pred spaním dá dokopy slušné výsledky (pomohla aj januárová dovolenka, kde som čítal skoro každý deň).

Čítanie rozširuje slovnú zásobu, rozvíja predstavivosť a je ideálnou zábavou aj pre samotárov.

Akú knihu si prečítaš ty?

Pro tip: pre tých, čo neradi čítajú: sú tu podcasty, Audible a audio knižky. 

Čo si pozrieš večer?

11. Pozri si film, pusti sa do nového seriálu

Samozrejme, zo zoznamu nemôže chýbať sledovanie televízie. Ale čo keby si si vybral iný žáner ako obvykle? Pozrel si zahraničný film s titulkami? Dokument, reportáž, seriál o niečom, na čo bežne neostáva čas.

Alebo nostalgicky siahni na staré DVD-čka a domáce VHS-ky. Väčšina streamingových platforiem tiež ponúka testovací mesiac zadarmo.

Čo si pozrieš večer?

Pro tip: pre tých, ktorí už dlho hovoria o tom, že sa pustia do vlastnej video tvorby, toto je vaša príležitosť. Natočte svoj prvý vlog, alebo sa zahrajte s deťmi na domácu televíznu stanicu. Máme telefóny, ktoré sú porovnateľné s technikou v RTVS.

Čo by si chcel zmeniť vo svojom živote?

12. Formovanie nových zvykov

Hovorí sa, že trvá 21 dní vytvoriť si nový návyk. Tak prečo nevyužiť seba-izoláciu na pozitívnu zmenu? Pravidelným opakovaním činností sa formuje automatizácia, zvyk a návyk.

Môže to byť maličkosť ako zlepšenie pitného režimu, denné cvičenie, meditácia, čítanie, prejav vďaky alebo lepší time manažment. Ide iba o odhodlanosť a vytrvalosť počas celej doby.

Čo by si chcel zmeniť vo svojom živote?

Pro tip: zvážil by som veľké a impulzívne rozhodnutia tipu: “prestanem fajčiť” – aj keď izolácia môže byť pre niekoho ideálnym priestorom na takú radikálnu zmenu životosprávy, treba myslieť aj na svoje okolie a na udržateľnosť nového návyku. 

Čomu sa venuješ teraz?

13. Nerob všetko naraz, buď všímavý 

Všímavosť (mindfulness) je slovíčko desaťročia. Ide o prístup, schopnosť sprítomniť sa, uvedomiť si okamih a trošku spomaliť uponáhľaný život.

NÁDYCH-VÝDYCH alebo vedomá koncentrácia na TU a TERAZ sú jednoduchými cvičeniami, ako môžeš byť aj ty všímavejší a mať plnohodnotnejšie zážitky, konverzácie a skúsenosti.

Táto seba-izolácia môže byť skvelou príležitosťou ako trošku vypnúť zo stálej online prítomnosti a začať tvoriť príjemné off-line chvíle sám alebo so svojou najbližšou rodinou. Jedným zo základných pravidiel mindfulness je, že neexistuje multitasking. Robme veci postupne, jednu činnosť za druhou. Máme čas.

Čomu sa venuješ teraz?

(Koľkým veciam sa venuješ naraz?)

#ostávamdoma v izolácii a robím diy projkety

14. #ostávamdoma v izolácii a robím malé DIY projekty

Pochádzam z dediny a som zvyknutý na to, že sa u nás veci nevyhadzujú, ale opravia sa. Odtrhnutý gombík sa prišije, opotrebovaná stolička sa premaľuje. Vždy sa nájde kopa drobností, čo sa dá spraviť okolo domácnosti.

V pivnici som našiel štetec a bielu vnútornú farbu, takže jeden deň si určite obehnem byt a pretriem malé fľaky a škvrny. Podobné projekty, ktoré zvládneš aj sám alebo so svojimi deťmi, máš určite aj ty. Môžete vyrábať veľkonočnú dekoráciu, lepiť fotoalbum, vyrábať malé dekorácie alebo darčeky pre kamarátov. Aktívne vyplníš čas a výsledok môže potešiť aj niekoho iného.

Čo by si mohol vyrobiť?

Pro tip: handmade je in, dlho odkladaný nápad sa môže stať vedľajším zárobkom. 

15. Nezabudni na svojich miláčikov

Rovnako ako počas prípravy, ani počas samotnej izolácie nezabudni na svojich domácich miláčikov. Ak si v karanténe, popros niekoho, aby pravidelne venčil tvojho psíka. Ak si v dobrovoľnej izolácií, obmedzuj vychádzky a daj si rúško. 

Pravidelne polievaj svoje izbové rastliny, ak máš záhradu, spoj príjemné s užitočným.

Ak to tvoj zdravotný stav povoľuje, môžeš pomôcť susede s nákupom. Mysli aj na svoje okolie.

Komu zavoláš dnes?

16. Udržuj kontakt s kamarátmi

To, že si nemôžte sadnúť do kaviarne alebo na pivo s kamošmi, ešte neznamená, že musíš rušiť všetky kontakty s vonkajším svetom. Pošli skupinovú pozvánku kamošom a zorganizujte virtuálnu stretávku cez Skype.

Zavolaj občas vzdialenej rodine, informuj sa o ich zdravotnom stave a ubezpeč ich, že si aj ty v poriadku. Je to rovnako príležitosť spojiť sa so zabudnutými kamarátmi.

Komu zavoláš dnes?

#ostávamdoma v izolácii a viac vitaminu

17. Menej snackov, viac vitamínu

Aj keby si preležal nasledovné týždne pred televízorom, (čo vážne neodporúčam), prosím, dávaj si pozor na stravu. Nehrozí katastrofický scenár, keď už nikdy nepôjdeš medzi ľudí, ale dočasná izolácia. Takže určite nechceš končiť s kilami navyše.

Vyvážená a pestrá strava tiež podporuje imunitu a znižuje riziko ďalších zdravotných problémov.

Ako sa stravuješ dnes?

Kam by si chcel pocestovať dnes?

18. #ostávamdoma v izolácii a predsa "cestujem"

Ak máš obmedzenú alebo zakázanú vychádzku, stále môžeš ísť na virtuálnu prechádzku. Tí kreatívnejší si môžu vizualizovať známu trasu. Nápomocné môžu byť fotky a videá z dovoleniek.

Takisto existuje niekoľko technických možností ako ísť na virtuálnu prechádzku do múzeí alebo galérií pomocou Google Arts and Culture alebo na koncert do Berlínskej filharmónie. Niektoré mestá a pamiatky umožňujú 3D vizualizáciu cez ich web stánku.

Kam by si chcel pocestovať dnes? 

Na čo si nájdeš čas?

19. Zabudnuté sľuby a predsavzatia

Nasledovné týždne môžu byť príležitosťou vrátiť sa k zabudnutým novoročným predsavzatiam.

Chcel si začať, zmeniť, prestať… ale nebol na to čas? Tak poďme na to.

V jednom predošlom článku som už písal svoje tipy ako na predsavzatia.

Na čo si nájdeš čas?

#ostávamdoma v izolácii a jarná očista

20. Pitný režim a jarná očista

Netreba zabudnúť na pravidelný pitný režim. Ja osobne preferujem vodu z vodovodu alebo nesladený bylinkový čaj.

Hlavne obmedzuj príjem tvrdého alkoholu, nakoľko tiež oslabuje imunitu.

Pre tých, čo sa na to cítia, seba-izolácia môže byť aj vhodná doba na jarnú očistnú kúru, detoxikáciu alebo domáci wellness pobyt s maskami, aromaterapiou alebo digitálnou očistou. 

21. #ostávamdoma v izolácii
a mám dostatok spánku

K vyváženému fungovania metabolizmu a imunity, okrem športu, stravy a pitného režimu, patrí aj oddych a spánok. Tiež je to obdobie, kedy mnohí pociťujú jarnú únavu. Tak prečo nedopriať telu osem hodín nerušeného spánku?

Na večer šálku čaju na spánok alebo práškové magnézium, vyvetraná miestnosť a eliminácia modrého svetla (z displejov) aspoň hodinu pred zaspatím zabezpečia kvalitný spánok. 

Ako budeš tráviť víkend v izolácii?

22. Nepočítaj dni - ale víkend je víkend

Aj napriek zmeneným podmienkam je užitočné udržiavať ako-taký cyklus alebo režim. Ako freelancer, ktorý často pracuje aj cez víkend, pravidelne do svojho kalendára zaraďujem deň voľna cez týždeň, aby som mal čas aj na iné aktivity. Rovnako to platí aj pre teba.

Netreba sa stresovať s odpočítaním dní v karanténe, ale zároveň je dobré plánovať iný režim počas víkendov ako počas pracovných dní. Objednaj si donášku (namiesto obeda v reštaurácií) alebo zorganizuj filmový maratón s pukancami (namiesto návštevy kina)?

Ako budeš tráviť víkend v izolácii?

Čo nové uvaríš dnes na večeru?

23. #ostávamdoma v izolácii a skúšam nové recepty

Možno ti ku koncu tých 2-3 týždňov už budú liezť cestoviny krkom. Čo tak otestovať nové recepty?

Prelistuj si kuchárky alebo online receptáre pre inšpiráciu. Hľadaj recepty podľa ingrediencií, čo máš doma a nevyberaj nič príliš zložité, aby z toho nevznikla katastrofa v kuchyni.

Čo nové uvaríš dnes na večeru?

24. Nápady ako zabaviť deti

Ak je tvoja seba-izolácia spojená aj s prácou z domu a zároveň máš okolo seba aj deti, určite uvítaš niekoľko ďalších nápadov ako ich zabaviť.

Pre teba sú určené nasledovné tipy.

Ministerstvo školstva, vedy a výskumu pustilo novú web stránku s dôležitými tipmi a odporúčaniami na adrese učímenadiaľku.sk.

#ostávamdoma v izolácii a predsa cestujem

25. Plánovanie čo bude iné potom

Síce zatiaľ nevieme, koľko to bude trvať, ale už teraz sú kladné správy z Číny, ktoré hovoria o stabilizovanej situácii. Takže ostaňme pozitívni a využime tento čas na reflektovanie a plánovanie.

Čo budeš robiť inak po skončení izolácie? Aké máš nové plány? Čo k tomu potrebuješ, aby si ich mohol zrealizovať?

Na zodpovedanie týchto otázok máš v prvom rade kopu času, ale ak by si potreboval odbornú pomoc, ako kouč ponúkam svoje zručnosti aj čas.

Kľudne aj na diaľku, počas izolácie.  

#ostávamdoma v izolácii a som kreatívny

Bonus tip: #ostávamdoma v izolácii a som kreatívny

Pre kreatívcov tu máme aj malú výzvu.

Ostaňte doma, ale neprestaňte tvoriť. Zdieľajte vaše výtvory s hashtagom #ostavamdomakreativ na Instagrame. Inšpirujte seba aj svoje okolie.

Teším sa na vaše kresbičky, fotky, maľby, básne, poviedky a podobne. 

Značky:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.