Preskočiť na obsah

Kto je kto?

expat, emigrant, utečenec, digitálny nomád

Peter Plichta
Peter Plichta, 2023

Expat, emigrant, utečenec alebo digitálny nomád: čo majú tieto pojmy spoločné?

Všetky zahŕňajú presťahovanie sa na nové miesto, no každý z nich predstavuje iný typ zážitku.

Kto je expat?

Najprv si povedzme o expatoch. 

Sú to ľudia, ktorí sa rozhodnú žiť určitý čas v inej krajine, ako je ich vlastná, zvyčajne z pracovných alebo osobných dôvodov. 

Možno sa nakoniec plánujú vrátiť domov, ale zatiaľ žijú ako hosť v inej krajine. 

Expati majú často ten luxus, že si môžu naplánovať svoje presťahovanie.  Majú finančnú a logistickú podporu od svojho zamestnávateľa alebo rodiny.

Zaujímavosti zo sveta expatov

Expat, emigrant, utečenec alebo digitálny nomád? Digitálna ilustrácia.
Ilustrácia – P. P. s Midjourney

Populácia Spojených arabských emirátov v roku 2021 bola 9,99 milióna, z čoho približne 89 % populácie sú expati.

Podľa Rebríčku najlepších miest na svete pre expatov v roku 2022 vyhrala Valencia. Ďalšie mestá v top desiatke sú Dubaj, Mexico City, Lisabon, Madrid, Bangkok, Basel, Melbourne, Abu Dhabi a Singapore.

Najvyššia koncentrácia expatov v Európe sa nachádza v Nemecku. Spolu s vysokou životnou úrovňou je tu dostatok pracovných príležitostí, najmä pre kvalifikovaných pracovníkov.

Kto je emigrant?

Na rozdiel od expatov, emigranti opúšťajú svoju rodnú krajinu s úmyslom usadiť sa natrvalo na novom mieste. Toto rozhodnutie je často riadené ekonomickými, politickými alebo sociálnymi faktormi. 

Emigranti môžu čeliť problémom, ako sú jazykové bariéry, kultúrne rozdiely a ťažkosti pri hľadaní práce v novej krajine. Sú však schopní založiť si nový život a identitu vo svojej adoptívnej krajine.

Zaujímavosti zo sveta emigrantov

Expat, emigrant, utečenec alebo digitálny nomád? Digitálna ilustrácia.
Ilustrácia – P. P. s Midjourney

Najväčšou zdokumentovanou dobrovoľnou emigráciou v (novodobej) histórii bola talianska diaspóra, ktorá sa v rokoch 1880 až 1915 presťahovala z Talianska, pričom krajinu opustilo 13 miliónov ľudí.

Podľa globálnych prieskumov sa najľahšie emigruje do USA, Kanady, Nemecka, Austrálie a Portugálska, kde majú niekoľko zabehnutých spôsobov, ako privítajú nových občanov.

Na opačnej strane rebríčka sú Saudská Arabia, Kuwait, Buthan, Čína, Japonsko, Švajčiarsko, Dánsko, Lichteinstein, Vatikán a Severná Kórea, ktoré majú komplexné a prísne požiadavky na občianstvo. 

Zaujímavé je, že existuje aj niekoľko krajín, ktoré ti zaplatia, ak sa tam dobrovoľne presťahuješ. Malá obec Presicce-Acquarica v južnom Taliansku v súčasnosti pracuje na ponuke pre nových obyvateľov na grant až do výšky 30 000 eur. Podobné ponuky sú v Španielsku, Grécku, Írsku alebo na Novom Zélande. Zoznam sa pravidelne aktualizuje.

Kto
je utečenec?

Jednotlivci, ktorí sú nútení opustiť svoju domovskú krajinu v dôsledku prenasledovania, vojny alebo iných foriem násilia alebo útlaku. 

Často majú malú alebo žiadnu podporu a zdroje.  Na prežitie sa musia spoliehať na pomoc organizácií poskytujúcich pomoc a hostiteľských krajín. 

Utečenci čelia obrovským výzvam pri adaptácii na nové prostredie. Často sú vďační za príležitosť začať nový život bez nebezpečenstva.

Fakty zo sveta utečencov

Expat, emigrant, utečenec alebo digitálny nomád? Digitálna ilustrácia.
Ilustrácia – P. P. s Midjourney

Do konca roku 2021 bolo na celom svete násilne vysídlených 89,3 milióna ľudí v dôsledku prenasledovania, konfliktov, násilia alebo porušovania ľudských práv. To zahŕňa: 27,1 milióna utečencov. 53,2 milióna vnútorne vysídlených ľudí.

Do mája 2022 bolo na celom svete násilne vysídlených 100 miliónov ľudí. To predstavuje nárast o 10,7 milióna ľudí vysídlených od konca predchádzajúceho roka v dôsledku vojny na Ukrajine a iných smrteľných konfliktov.

Aktuálne čísla, príbehy a výzvy, ako môžete utečencom pomôcť aj vy, poskytuje Agentúra OSN pre utečencov.

Kto je digitálny nomád?

Čím sa od predchádzajúcich skupín líšia digitálni nomádi?

Ide o relatívne nový pojem. Sú to jednotlivci, ktorí pracujú na diaľku a často cestujú. Pracujú v kaviarňach, coworkingových priestoroch alebo na iných miestach po celom svete. 

Digitálni nomádi majú slobodu žiť a pracovať odkiaľkoľvek s pripojením na internet.  Často vyhľadávajú cenovo dostupné destinácie s dobrou kvalitou života. Hoci nemusia čeliť rovnakým výzvam ako expati, emigranti alebo utečenci, digitálni nomádi musia byť sebestační a prispôsobiví, aby si zachovali svoj životný štýl.

Zaujímavosti zo sveta digitálnych nomádov

Ilustrácia – P. P. s Midjourney

Niekto to považuje za kariérne rozhodnutie, iní v tom vidia optimalizáciu výdavkov. Štúdie predpovedajú, že do roku 2025 bude 35,7 milióna Američanov, čiže 22 % pracovnej sily, pracovať na diaľku – buď v rámci štátov, alebo zo zahraničia.ň

Existuje viac ako 50 krajín, ktoré ponúkajú víza pre digitálnych nomádov alebo špeciálne povolenia pre vzdialených pracovníkov na dobu určitú, s možnosťou obnovenia.

Na záver

Takže, ktorý z nich si ty? Či už si expat, emigrant, utečenec alebo digitálny nomád, presťahovanie sa na nové miesto môže byť vzrušujúcou a náročnou skúsenosťou.

Každý typ presťahovania je jedinečný, ale všetky zahŕňajú prispôsobenie sa novému prostrediu a budovanie nového života – o tom píšem pravidelne na tomto blogu.

Čo čítať ďalej?

Sťahujeme sa na Gran Canariu! Krok po kroku

Sťahujeme sa na Gran Canariu!

Mesiace si premýšľal a nastal ten správny moment: je čas si dopodrobna naplánovať sťahovanie. Tento zoznam ťa prevedie celým procesom od rezervácie letu až po usadenie sa v novom dome.