Preskočiť na obsah

Krok po kroku:

sťahujeme sa na Gran Canariu!

Peter Plichta
Peter Plichta, 2023

Mesiace si premýšľal a nastal ten správny moment: je čas si dopodrobna naplánovať cestu. Sťahujeme sa na Gran Canariu!

Tento zoznam ťa prevedie celým procesom od rezervácie letu až po usadenie sa v novom dome.

Sťahujeme sa
na Gran Canariu -

prvý krok: letenky

Vždy je najlepšie rezervovať si let vopred, aby si sa vyhol vysokým nákladom. Ceny sa môžu líšiť v závislosti od destinácie, sezóny, leteckej spoločnosti aj obsahu samotnej letenky.

Aby sa proces rezervácie letu stal jednoduchším, odporúčam navštíviť webové stránky na porovnávanie letov, ako sú Skyscanner, Opodo alebo AZair

Keď nájdete svoju vysnívanú cestu, navštívte oficiálnu stránku leteckú spoločnosť pre priamu rezerváciu, aby ste získali podrobný popis batožinových podmienok a zoznam doplnkových služieb.

My sme leteli so spoločnosťou Austrian z Viedne priamo na ostrov. 

Pre leto 2023 (v čase písania príspevku) ponúkajú letenky jednosmerne od 219 eur – vrátane velkého kufra do 23 kíl a malej príručnej batožiny do 8 kíl.

Sťahujeme sa na Gran Canariu - letenka, ilustrácia
Ilustrácia – P. P. s Midjourney

Cesta autom

Ak by ste na ostrov radšej docestoval iným spôsobom než letecky, môžete vždy zvoliť auto a trajekt z Cádizu.

Na cestu z Bratislavy do prístavu v Španielsku si pripravte aspoň 30 hodín cez sever Talianska a Azúrové pobrežie Francúzska.

Len pre porovnanie, jednosmerná osobná preprava sa začína od 175 eur. Cena pre štvorčlennú rodinu s autom (Škoda Fabia) a lôžkom počas cesty by stála skoro tisíc eúr a trvá 37h 30 minút do hlavného mesta – Las Palmas.

Zabezpečuje ju firma Naviera Armas raz týždenne. 

Screenshot z rezervačného systému Naviera Armas
Screenshot z rezervačného systému Naviera Armas

Sťahujeme sa
na Gran Canariu -

druhý krok: balenie

Teraz, keď je tvoja cesta rezervovaná, je čas začať premýšľať o tom, čo si zbaliť so sebou. Celý život sa ti do kufra asi nezmestí, preto ti odporúčam priniesť si len to najnevyhnutnejšie, čo naozaj potrebuješ na nový začiatok.

Dobrá správa je, že môžeš zabudnúť na väčšinu zimného oblečenia a obuvi. Gran Canaria má priemerne 22 stupňov Celzia celoročne (18 v decembri a 24 v auguste), oceán je najpríjemnejší v septembri, keď má 23 °C, najviac dažďa očakávajú v zimných mesiacoch, ale aj to iba 31 mm.

Ak by si chcel veci zjednodušiť, môžeš zakúpiť viac kufrov, nechať si poslať nejaké balíky kuriérskou spoločnosťou alebo osloviť expertov na medzinárodné sťahovanie celých domácností. 

Napríklad u Austrian, cena ďalšej veľkej batožiny je od 65 eur a cena extra nadrozmernej batožiny je od 130 eur. 

Sťahujeme sa na Gran Canariu - balenie, ilustrácia
Ilustrácia – P. P. s Midjourney

Pošta bez hraníc uvádza ceny rôznych spoločností na prepavu balíkov zo Slovenska do Španielska za 40-60 eur, avšak nie na Kanárske ostrovy. Spoločnosť TNT ti dovezie 50kg balík za 300 eur aj na ostrovy. 

Cenník expertov závisí od špecifík prepravy, vyžiadaj si bezplatné nacenenie medzinárodného sťahovania pre jednotlivcov.

Ak sa sťahuješ za prácou, môžno tvoj budúci zamestnávateľ poskytuje príspevok na sťahovanie – oplatí sa overiť.

Pro tip
na balenie

V našom prípade sme sa pobalili v minimalistickom režime, len to čo vošlo do 23+8 kíl. 

Čo zabaliť na ostrov Gran Canaria:

 • Letné oblečenie, ktoré reálne nosíme (tričká, krátke nohavice, plavky, obuv),
 • Oblečenie na cestu (mikinu, nohavice, vetrovku)
 • Pracovnú a zábavnú elektroniku (fotoaparát, laptop, čítačku el.kníh, mobil, smart hodinky) a samozrejme, nabíjačky a adaptéry,
 • Kozmetiku a veci na osobnú hygienu (zubnú kefku, holiací strojček, cestovnú kozmetickú tašku na prvé dni),
 • Cestovnú lekárničku (zásoby na pár dní),
 • Kvalitné slnečné okuliare,
 • Osobné veci (spomienky z ciest, fotografie, atď.).
 •  

Zatiaľ nám nič nechýba. Okrem zubných kefiek Curaprox, ktoré na ostrove sme zatiaľ nenašli nikde.

Naše zvyšné veci a majetok sme predali, darovali, odniesli do zberu alebo uskladnili u rodičov. Samotné triedenie bola asi najnáročnejšia časť procesu a museli sme to zopakovať niekolkokrát. 

Aby si predišiel zbytočnému stresu, nezabudni mať so sebou všetky dôležité dokumenty, vrátane pasu, pracovného povolenia, rodného listu, vodičského preukazu a dokladov o vzdelaní a zdravotnom stave. Ak cestuje celá rodina, samozrejme, platí to pre vsetkých členov posádky, vrátane domácich miláčikov. Je tiež dobré mať po ruke kópie každého dokumentu. 

A nakoniec, možno budeš musieť niektoré doklady aj úradne preložiť alebo notársky overiť, takže pred presťahovaním sa oplatí overiť si to na španielskom konzuláte na Slovensku

Sťahujeme sa
na Gran Canariu -

tretí krok: bývanie

Hľadanie nového bývania v Španielsku môže byť náročné, ale námaha stojí za to. Chceš si predsa nájsť dokonalé miesto, ktoré budeš môcť volať domovom. Ak plánuješ vybrať si nový domov osobne, odporúčam, aby si prvé týždne/mesiac zostal v hoteli alebo v krátkodobom prenájme typu AirBnb. Týmto spôsobom si môžeš dopriať čas a skutočne preskúmať svoje možnosti bez toho, aby si sa musel ponáhľať s rozhodnutím. 

Plus v poslednej dobe sa rozšírili medializované prípady podvodníkov, ktorí prenajímajú neexistujúce nehnuteľnosti na diaľku. Je fajn si overiť hodnovernosť prenájmu aj na mieste.

Sťahujeme sa na Gran Canariu - bývanie, ilustrácia
Ilustrácia – P. P. s Midjourney

Tento prístup pre nás fungoval skvele. Samotný príchod predchádzali mesiace rešeršu v databázach s ubytovaním a na fórach o ostrove. Vedeli sme, že chceme bývať na južnej strane, kde sú vyššie priemerné teploty, je viac závetria, ale v blízkosti piesočnatých pláží a mali sme stanovení horný strop za nájom.

Prvý týždeň sme bývali v Maspalomas (ubytovanie u Kim vrelo odporúčame, pozdrav ju od nás) a s požičaným autom pobehali samosprávy Mogán a San Bartolomé de Tirajana, aby sme zúžili náš výber. Nakoniec sme zakotvili v rybárskej obci Arguineguin, ktorá splnila všetky naše očakávania.

V Španielsku je dostatok rezidenčných možností a internet je skvelým zdrojom, ako začať svoje hľadanie. Najlepšie stránky s nehnuteľnosťami sú Kyero, Idealista a Think Spain, kde nájdeš širokú škálu možností. Netreba zabudnúť na realitné kancelárie, ktorých je tu viac než dosť ako ani na privátne inzeráty na sociálnych sietiach alebo priamo na adrese ubytovania.

Sťahujeme sa
na Gran Canariu -

štvrtý krok: práca na ostrove

Ak uvažuješ o presťahovaní do Španielska, ideálne by bolo mať premyslený / zabezpečený príjem vopred. 

Aké máš možnosti? 

Krátkodobé:

 • Práca na diaľku (home office, remote work, telework) na dobu určitú, obvykle kratšie ako 6 mesiacov v členských štátoch. Samozrejme závisí od zamestnávateľa, oddelenia ľudských zdrojov.
 • Digitálec (digitálny nomád) – s domácim zázemím a pravideľnou zmenou prechodného bydliska podľa možností, ročného obdobia a projektov
 • Sezónna práca alebo brigáda sprostredkovaná rôznymi agentúrami (práca s cestovnými kanceláriami, farmami, atď)
 • Stáž alebo odborná prax
 • Podnikanie v zahraničí
Sťahujeme sa na Gran Canariu - práca, ilustrácia
Ilustrácia – P. P. s Midjourney

Dlhodobé pracovné príležitosti:

 • Trvalý pracovný pomer
 • Živnosť

 

Treba mať na pamäti, že pre cudzincov je zvyčajne ťažšie nájsť zamestnanie v Španielsku, pretože španielski občania často majú prednosť. Avšak niektoré povolania sú uvedené na zozname povolaní s nedostatkom pracovnej sily, ktoré môžu byť tvojou vstupenkou do Španielska. 

Momentálne sú najžiadanejší námorní inžinieri, mechanici, lodní kuchári, kotolníci alebo profesionálni športovci a športoví tréneri.

Ak máš záujem preskúmať tvoje možnosti, pracovné portály ako Infoempleo a Infojobs môžu byť užitočné. Znalosť španielčiny bude veľkou výhodou pri hľadaní práce v regióne.

Sťahujeme sa
na Gran Canariu -

piaty krok: zdravotné poistenie

Sťahujeme sa na Gran Canariu - poistenie, ilustrácia
Ilustrácia – P. P. s Midjourney

Európsky preukaz zdravotného poiestenia (EPZP) slúži (iba) na krátkodobé pobyty v členských štátoch. Ak neočakávanae ochorieš počas pobytu, máš ako občan EÚ nárok na nevyhnutnú lekársku starostlivosť, ktorá nemôže počkať do tvojho návratu domov. Máš rovnaké práva na zdravotnú starostlivosť ako poistenci v krajine, v ktorej sa zdržiavaš.

Krajina, ktorá zodpovedá za tvoje sociálne zabezpečenie a tvoje zdravotné poistenie, sa v EÚ určuje podľa miesta tvojej ekonomickej aktivity a tvojho miesta pobytu, nie podľa tvojej štátnej príslušnosti. Takže ak sa spoliehaš na štátnu zdravotnú starostlivosť, otázka je, kde si ekonomický činný (kde zarábaš) a kde platíš dane/zdravotnú starostlivosť.

Na trhu je niekoľko produktov aj pre súkromné cestovné / zdravotné poistenie. Ja osobne využívam celoročné poistenie od Unionu

Vyskúšaj si službu Netfinancie.sk Porovnaj si ceny poistenia online! Ich kalkulačka ti porovná ceny až 11 poisťovní a pomôže ti uzatvoriť si poistenie online.

Sťahujeme sa
na Gran Canariu -

šiesty krok: internetové pripojenie

Ak cestuješ mimo domova do inej krajiny EÚ, za používanie mobilného telefónu nemusíš platiť dodatočné poplatky. Ide o takzvaný „roaming za domáce ceny“. Za volania, textové správy a využívanie dát sa ti účtujú domáce sadzby.

Ak používaš svoj mobilný telefón v zahraničí trvalo a naďalej používaš svoju SIM kartu, mobilný operátor ti za využívanie roamingu môže účtovať poplatky. Zase opakujem zlaté pravidlo, podrobnosti si over u svojho operátora. 

My máme internetové pripojenie cez optický kábel v apartmáne od Movistar (v cene nájmu) a k tomu sme si zobrali miestnu SIM kartu na dobíjanie tiež od Movistar.

Ďalší dodávatelia na španielskom trhu sú Vodafone, Orange, O2.

Sťahujeme sa
na Gran Canariu -

siedmy krok: bankové služby

Ak by si potreboval španielský bankový účet, môžeš si vybrať z ponuky štátnych a súkromných subjektov

Na otvorenie bankového účtu potrebuješ svoj pas, pracovnú zmluvu, dôkaz o adrese mimo Španielska a osvedčenie o evidencií z najbližšej polície. Niekde vyžadujú iba pas a identifikačné číslo cudzinca (NIE).

Naše skúsenosti s bezhotovostnými platbami sú zatiaľ veľmi pozitívne. Kartou / mobilom zaplatíš v bežných obchodoch, v reštauráciach, v kaviarniach a dokonca aj na pláži (poplatok za lehátka) alebo u šoféra v autobuse.

Pre informáciu ohľadom poplatkov sa pre istotu informuj u svojej banky na Slovensku. 

Bankomaty na výber hotovosti nájdeš takmer všade, pozor si treba dávať na poplatky, ktoré sú fixné alebo aj percentuálne. Najlepší návod pre výber z bankomatov nájdeš na tejto adrese.

Sťahujeme sa na Gran Canariu - banka, ilustrácia
Ilustrácia – P. P. s Midjourney

Sťahujeme sa
na Gran Canariu -

ôsmy krok: daňová povinnosť

Ako expat v Španielsku je dôležité mať na pamäti rôzne druhy daní, ktoré si povinní platiť. Medzi ne patria príspevky na sociálne zabezpečenie, DPH, daň z nehnuteľností a daň z príjmu. Daň z príjmu je obzvlášť dôležitá a všetci rezidenti sú povinní podať daňové priznanie, bez ohľadu na ich zamestnanecký status medzi aprílom a júnom. 

Ak nie si obývateľom Španielska, platíš dane len z príjmu získaného v Španielsku. 

Ak chceš zistiť viac informácií o daňových pravidlách v Španielsku, navštív webovú stránku Španielskej daňovej agentúry, kde nájdeš prispôsobené informácie pre tvoj konkrétny prípad.

Zaujímavosťou pre miestnych živnostníkov je, že všetky produkty a služby podliehajú DPH a daňové priznanie sa podáva kvartálne. Španielsky daňový systém je komplexný a väčšina zdrojov odporúča nájsť si miestneho účtovníka pre optimalizáciu výdavkov. 

Posledný krok:

je čas sa pohnúť

Sťahujeme sa na Gran Canariu, ilustrácia
Ilustrácia – P. P. s Midjourney

Čo sa týka termínu na presun, všeobecne platí, že je vhodné plánovať a organizovať presun do Španielska aspoň šesť mesiacov vopred. Toto obdobie ti poskytne dostatok času na získanie informácií, nájdenie miesta na bývanie, upravenie svojich financií a iné nevyhnutné opatrenia. 

Dôležité je tiež mať na pamäti akékoľvek potenciálne oneskorenia, ktoré môžu nastať v dôsledku byrokratických procesov alebo neočakávaných udalostí. 

Pre Gran Canariu je známe, že v mesiacoch od októbra do približne apríla je obývaná škandinávcami. Sú to buď seniori na dôchodku, alebo celé rodiny, ktoré sem utekajú pred tmou a zimou. V okolí veľkonočných sviatkov sa vracajú naspäť do Nórska a Švédska, a postupne ich vystriedajú turisti hlavnej letnej sezóny.

V našom prípade sme sťahovanie načasovali na prelom zimnej a letnej sezóny – koniec marca. Bol to strategický čas, keďže sme chceli nájsť ubytovanie ešte pred Veľkou nocou. Čo sa nám aj podarilo.

Zabudol som na niečo? Pošli mi otázku a rád doplním chýbajúcu informáciu.

Čo čítať ďalej?

ilustrácia

Najlepšie štvrte na ostrove Gran Canaria pre cudzincov

S teplým podnebím, úžasnou scenériou a uvoľneným životným štýlom niet divu, že tento krásny ostrov neďaleko Afrického kontinentu sa stáva čoraz obľúbenejšou destináciou pre expatov. Či už hľadáš živú atmosféru, pokojný únik alebo niečo medzi tým, Gran Canaria má pre teba ideálne miesto.