co je instameet?

Čo je instameet

a prečo by si sa mal zúčastniť aj ty?

Instameet je komunitná stretávka fotografov a modelov, ktorí využívajú platformu Instagram. Podľa oficiálnej definície je to spôsob pre ľudí v komunite ako sa stretnúť a spoločne nafotiť niečo vo svojom meste. 

Je to ideálna príležitosť na budovanie kontaktov, šanca spoznať nových ľudí, možno aj takých, ktorých už roky sleduješ, ale nikdy ste sa osobne nestretli. 

Ďalej je to priestor na spoločnú tvorbu a kolaboráciu. Počas stretávky sa môžeš poradiť so skúsenejšími fotografmi o technických záležitostiach, prípadne odpozorovať nové spôsoby fotenia. 

Pre modelov a modelky je to veľmi jednoduchá cesta ako získať niekoľko jedinečných záberov a vyskúšať si fotenie s rôznymi fotografmi. Môžu si takto rozšíriť svoje portfólio alebo len zbierku fotiek.

Instameet Bratislava 17.10.2019 plagat

Najbližší Instameet

Tento rok posledná stretávka sa koná v sobotu 19.10.2019 od 15:00 do 20:00 v Bratislave.

Začíname v Sade J.Kráľa a končíme na výstave fotiek z predchádzajúcich stretávok v Satori Stage na Mickiewiczovej, kde už teraz sú vystavené fotky.

Tento meet sa nesie v pred-Halloweenskej atmosfére, všetci ste vítaní v maskách a kostýmoch.

Podrobná trasa a viac informácií o udalosti na Facebooku, klik na fotku pre oficálny FB event.

instameet 1 skupina

Prvá stretávka v roku 2019 #instameetbratislava

O histórii

Instameet môže organizovať hocikto a hocikedy. Stačí sa len dohodnúť s kamošmi a využiť danú platformu na šírenie udalosti pomocou mriežky #instameettvojemesto.

Občas sa konajú aj špeciálne celosvetové akcie, oplatí sa preto sledovať fóra a komunitné stránky. Na Slovensku už viackrát organizovali stretávku administrátori profilu @insta_svk, @nokristina, @kmotor a @denkz0ne. Posledná sa konala z príležitosti WWIM15 v marci 2017.

Stretávka nemá striktné pravidlá ani obmedzenia. Môže to byť akcia v mestskom parku alebo prenajatom ateliéri, príjemná foto prechádzka alebo akcia spojená aj so súťažou. Je to len na kreativite organizátorov, ale má to byť dobrovoľná akcia bez povinných poplatkov.

Inšpirovaný svetovým a slovenským modelom, som sa aj ja rozhodol tento rok usporiadať stretnutie.

Prvé sa konal v januári v Sade Janka Kráľa. Pršalo, snežilo a bolo nás niečo cez desať, ale už vtedy sme vedeli, že to určite zopakujeme.

instameet bratislava 2019

Skupina na fotografov a modelov #instameetbratislava – jar 2019.

Druhý instameet sme zorganizovali v máji a prešli sme trasu od Múzea dopravy až na Slavín. Veľmi príjemne nás prekvapila pohostinnosť pána majiteľa reštaurácie Chez Balzac, ktorý nám povolil fotiť aj v ich priestore.

V poradí tretí #instameetbratislava sa konal začiatkom leta v Petržalke. Mal zatiaľ najväčšiu účasť, prišlo vyše 20 ľudí a užili sme si zábavné fotenie pri a vo vode.

Po stretávke som položil pár otázok skalným aj novým účastníkom.

Vyberám z ich odpovedí.

čo je instameet? Komunitná stretávka IG

Nezmeškaj ďalší meet,

sleduj môj instagram pre termíny

Ako si sa dozvedel o instameet-e?

S kým si prišiel? 

Martin: Jeden kamarát Rado, taktiež fotograf, mi spomínal že bude akcia, kde prídu ľudia čo fotia a čo sa radi fotia. To ma zaujalo, keďže ma baví stáť pred foťákom.

Veronika: O instameet-e som sa dozvedela cez sociálnu sieť a keďže som v ten deň mala cestu do Bratislavy, rada som sa ho zúčastnila. Bola to veľmi milá skúsenosť, i keď na prvom nám nevyšlo počasie. 

Bola som zvedavá na ľudí, a celkovo atmosféru, ktorá tam bude. Moje očakávania sa naplnili a bola to úžasná skúsenosť.

Michal: O stretávke som sa dozvedel cez tvoj Instagram. Ja som chcel od

Nového roku zorganizovať niečo podobné a ty si to očividne myslel rovnako.

Laura: O instameet-e som sa dozvedela jednak cez teba ale aj cez Radovana, @eyesofrdo1. Vás oboch už dlhšiu dobu sledujem. Chcela som sa zúčastniť aj skôr, ale až teraz sa mi to podarilo. Prišla som s bratom Julianom, ktorý tiež fotí pod menom @nezabudni_sa_usmiat a s priateľom Tomášom, @tomas_wayne_ .

Martin by Peter Plichta IM2

(Martinfotil: Peter Plichta)

Ako dlho sa venuješ fotke

a čo fotíš najradšej?

Michal: Fúúúú, no tak celkovo sa foteniu venujem už asi 5 rokov s tým, že som začínal s fotením na mobil a až potom som si kúpil zrkadlovku. 

Ja som sa dávnejšie venoval foteniu asi skoro všetkého, no až časom, keď som si skúsil fotiť rôzne fotky a štýly, som sa zameral na portrét, ktorý fotím doteraz.

Laura: Fotke sa venujem už od detstva, keď som fotila s kompaktom, no na „lepšej úrovni“ fotím dva roky. 

Dostala som sa k nej v rámci mojej strednej školy, kde študujem odbor reklamná tvorba a druhý ročník sme mali zameraný na fotografiu. 

Fotím najčastejšie a najradšej portréty. Stále sa vo veľa veciach učím a aj kvôli tomu bol pre mňa instameet skvelou príležitosťou.

Veronika by Michal

(Veronikafotil: Michal Vozár)

Ako sa ti páčil v poradí už tretí

#instameetbratislava?

Martin: Ako vždy bolo úžasne, úžasná spoločnosť.

Veronika: Instameet mi predstavil nových fotografov, s ktorými som dovtedy ešte nespolupracovala. Bola som na všetkých troch a musím uznať, že vždy je to lepšie a lepšie. 

Posledný, v porade tretí sa mne osobne páčil najviac. Fotili sme v prírode, ktorá je môjmu srdcu blízka, takže som bola „vo svojom živle.“

Michal: Toto stretnutie sa mi veľmi páčilo. Na druhom som síce nebol, ale v porovnaní s prvým to malo niečo do seba. Veľmi sa mi páči, ako sa na každej akcii stretnú ľudia už z predchádzajúcich, tak aj nové tváre a môžme sa navzájom spoznať, pofotiť a zabaviť. 

Na tomto instameet-e som si našiel aj nových kamošov Emmu, Natáliu a Timoteja.

Laura: Veľmi sa mi páčil. Určite sa zúčastním ja štvrtého, ak sa mi podarí. Prekonal moje očakávania.

Laura Dimova - ženský portrét

(Emma – fotila: Laura Dimová)

Ako dlho sa venuješ modelingu?

Patrik: Fotografovaniu a teda aj modelingu, čo bol ešte krok pred samotným fotením, sa venujem už rok. Nie je to moc, ale človek aj za tak krátku dobu dokáže nadobudnúť určitú škálu skúseností.

Keby som mal vybrať nejaký typ fotky, ktoré preferujem, tak je to určite dynamická.

Môj názor je, že každý môže fotiť resp., aby sme sa chápali…každý môže byť fotený. Pretože nie sme rovnakí a každý z nás je niečim zaujímavý. A to je to, čo svet fotografie potrebuje… odlišnosti.

Patrik by Laura

(Patrikfotila: Laura Dimová)

Komu by si odporučil zúčastniť sa

v budúcnosti? 

Martin: Všetkým, čo sa radi socializujú s ľudmi, ktorí sú príjemne naladení.

Veronika: Všetci sú tu vítaní a určite tu zažijete plno zábavy.

Michal: Zúčastniť sa by som odporučil každému, kto má rád či už fotenie, pózovanie pred foťákom alebo i len scrollovanie Instagramu. Každý si príde na svoje!

Laura: Najlepšie na ňom je využiť možnosť získať nové skúsenosti a vymeniť si ich so skúsenejšími fotografmi. Odhodlať sa osloviť cudzieho modela na pózovanie môže byť zo začiatku možno ťažké, no nakoniec budete ľutovať, že ste neoslovili všetkých zúčastnených. 

Instameet je skúsenosť, ktorú by mal zažiť každý, kto sa v oblasti fotografie pohybuje.

Ďakujem za rozhovor Martinovi, Veronike, MichaloviLaure a Patrikovi.

 

Páčila sa ti článok? Chceš čítať viac takýchto článkov? Napíš mi komentár!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.