Preskočiť na obsah
Tomas Bognar

Tomáš Bognár: Vzájomná dôvera medzi fotografom a modelom

Tri veci, ktoré ťa charakterizujú: citlivosť, dramatickosť, perfekcionizmus

Tri veci, ktoré ťa robia šťastným: Je ťažké nájsť vyslovene 3 veci, ktoré ma robia šťastným, pretože sú to najmä maličkosti, bežné činnosti, javy. Avšak najviac sa cítim šťastný, keď môžem robiť svoju umeleckú činnosť. Stáť na javisku, obklopený divákmi a dianím. Keď môžem tráviť čas s rodinou a priateľmi; keď môžem byť nápomocný a predávať niekomu svoje skúsenosti, poznatky, znalosti a robiť ľudí okolo seba šťastnými a spokojnými.

Tri veci, ktoré veľa ľudí o tebe nevie: Hmm…ťažká otázka. Veľa ľudí nevie o mojich plánoch, nevydarených vzťahoch a o mojich zlých skúsenostiach v minulosti. Súdia ma na základe môjho vzhľadu, obalu a vzpriamenej chôdze a vytvára si o mne svoj vlastný, nie vždy pravdivý obraz. Odvíjajúc od tohto si myslím, že ľudia nevedia, kto a aký vlastne som. 

Tomáš - portrét Peter Plichta
Tomáš - fotenie v Bratislave Peter Plichta

Máme za sebou 10 fotení. Pamätáš si na to prvé? Aký to bol zážitok? 

Pamätám si všetky a každé z nich bolo v niečom výnimočné, originálne a hlavne zábavné.

Prvé fotenie s tebou sa uskutočnilo v Rusovciach v lese, neskôr sme sa presunuli na kukuričné polia. Bolo nesmierne teplo a komáre nás doslova „žrali“. Avšak bol to neskutočný zážitok. Priniesol som si celú veľkú tašku oblečenia, aby sme spolu mohli vyberať, čo sa nám bude hodiť do konceptu. A hlavne svoj obľúbený hnedý klobúk, ktorý som mal skoro na každej fotke a ty si mi to vyčítal.

Tie fotografie boli najvydarenejšie. A čo je zaujímavé, nemal som vôbec stres, skôr naopak. Chcel som ťa zaujať, aby si si ma ešte potom v budúcnosti na nejaké fotenie zavolal. To sa mi vtedy myslím aj podarilo. Som nesmierne rád za náš profesionálny a zároveň priateľský vzťah, ktorý neskôr medzi nami vznikol.

Vzájomná podpora, vzťah a dôvera medzi fotografom a modelom je jedná z najdôležitejších vecí a ja som si tú dôveru k tebe našiel.  Odzrkadľujú to aj naše spoločné fotenia a zároveň ich výsledok vo forme zaujímavých a výpovedných fotografií. 

Tomáš Bognár rozhovor 03

Zo všetkých našich spoločných fotení, ktoré ťa bavilo najviac? Na ktoré máš najlepšie spomienky? 

Každé fotenie bolo vo svojej podstate zaujímavé. Hlavne keď behom sekundy meníme koncept a každého z nás napadne niečo iné a následne to použijeme. Mám rád spontánne nápady. Vďaka tebe som odbúral svoj ostych, nebránim sa novým výzvam a preto sa vždy dokážeme zhodnúť.

Pamätám si fotenie spred roka, z leta, keď sme fotili v lese, v blízkosti Draždiaku. Dlho sme hľadali vhodné miesto na fotenie, až sme natrafili na rieku, ktorá bola plná rôznych veľkých halúzok a odlomkov zo stromov.

Ten pocit, keď sa bosý zabáraš do bahna a cítiš pod nohami rôzne úlomky a materiály je „na nezaplatenie.“ Avšak v kútiku srdca som cítil, že to v tej danej chvíli má zmysel a som schopný obetovať čokoľvek za dobré a jedinečné fotografie…aj značkovú bielu košeľu svojho otca.

Nakoniec tie fotky stáli za to a sú to nezabudnuteľné spomienky. 

Meno: Tomáš Bognár

Rok narodenia: 1999

Študuje na: VŠMU, Divadelná fakulta

Model: Nie

Instagram: @tomi_bognar

Počet spoločných fotení: 10

Tomáš Bognár rozhovor 01
Tomáš - portét v prírode

Čo robíš, keď sa necítiš vo svojej koži?

Keď sa fyzicky necítim vo svojej koži, tak sa snažím upokojovať, že je to iba chvíľková záležitosť. Nasilu sa snažím vypnúť a oddýchnuť si… samozrejme ak nemám žiadne iné povinnosti.

Keď sa psychicky necítim dobre vo svojej koži, vtedy sa snažím byť čo najviac činný a zamestnať sa nejakou prácou.  Veľmi mi pomáha beh, skúška v divadle, alebo práca v záhrade. Pri týchto činnostiach sa extrémne spotím a následne sa upokojím, takže všetok ten nepokoj a negatívna energia sa zo mňa vyplavia a viem, že zajtra bude lepšie. 

Tomáš Bognár rozhovor 04
Tomáš Bognár portét

Mal si niekedy problém so sebavedomím? So svojím telom, zovňajškom? Čo ti pomohlo to prekonať? 

Vždy som s tým mal problém a mám ho aj doteraz. Aj keď navonok pôsobím, ako človek s veľkou dávkou sebavedomia a mohol by ho rozdávať.

V detstve som bojoval s malou nadváhou, kedy ma rodičia poslali do ozdravovne do Tatier, aby som schudol, čo sa mi aj podarilo.

Neskôr, keď som vyrástol a začal s fotomodelingom,  a s inými činnosťami v rámci svojej profesie, tento môj problém prerástol do anorexie. Vtedy som stratil aj tú štipku sebavedomia a zároveň sebahodnoty, ktorú som ešte ako tak mal.

Trvalo mi pár rokov, kým som sa z toho dostal, ale našťastie to už mám za sebou. Sebavedomie mi odbúravali rôzne nevydarené modelingové kastingy, kedy mi vyčítali svalnaté tanečné stehná, pol kila navyše, atď. Vtedy som zistil, že by som nikdy nemohol robiť profesionálneho modela.

Tomáš Bognár -„Viem, že nikdy nebudem sám zo sebou spokojný… nikdy nebudem mať dokonalé vyšportované telo …ale viem, že som  výnimočný.“

Chcel som byť ideálny, sebavedomý a úspešný. Avšak som zistil, že toto všetko sa mi v tomto fachu nikdy nemôže splniť.

Vtedy som sa naplno oddal herectvu, tancu a spevu. Tieto činnosti a vyjadrenia ľudí z okolia o mojej prirodzenej kráse, talente a odvahy mi dopomohli k tomu, aby som problémy prekonal a postupne získal späť svoju sebahodnotu.  

Viem, že nikdy nebudem sám zo sebou spokojný, pretože som na seba náročný a vidím vo svojom okolí tie „ideály krásy“, ktoré sú úspešné a sú prijaté v spoločnosti. Nikdy nebudem mať dokonalé vyšportované telo, veľké svaly, chudé nohy a ideálnu postavu…ale viem, že aj ja som jeden z tých výnimočných ľudí, ktorí nepatria medzi tie „ideály“ a že nie som sám. Teraz si uvedomujem, že svoje sebavedomie postupne získavam späť a to všetko vďaka sebe a podpore ľudí, ktorí s tým tiež bojujú. 

Tomáš - štúdiové fotenie Peter Plichta
Fotenie v štúdiu Peter Plichta

Kde sa vidíš v budúcnosti? 

Otázka, ktorá ma prenasleduje už od čias môjho štúdia na Konzervatóriu a nikdy som na ňu nevedel odpovedať.

Neviem, kde sa vidím a nemám ani predstavu, pretože sa v mojom živote všetko veľmi rýchlo mení a veľa vecí ovplyvňuje moju budúcnosť. Viem povedať len toľko, že chcem byť šťastný a úspešný v tom čo robím, či sa jedná o umelecký svet, alebo o moje súkromie. Určite viem, že svoju profesiu nezmením, a nech sa deje čokoľvek, vždy v nej budem vedieť fungovať.

Tomáš Bognár rozhovor 02
Portrét muža v prírode

Aké je tvoje motto v živote?

Buď vďačný za všetko, čím si a čo máš! Máš iba jeden život a bola by škoda ho premárniť!

Čo si chcel vždy nafotiť ale zatiaľ na to nebola príležitosť? 

Stále túžim po nejakom skupinovom fotení na tanečnú, alebo nejakú umeleckú tematiku. Určite by to malo prebehnúť v exteriéri, v prírode.

Taktiež by som chcela nafotiť niečo fashion do nejakého módneho časopisu, editoriálu. Ale to je iba taký nesplnený sen. Každopádne som otvorený všetkým možnostiam a verím, že tých fotení bude ešte omnoho viac. 

zimný portrét Peter Plichta
Tomáš Bognár

Ďakujem Tomimu za rozhovor.

Ak by si chcel aj ty takéto fotky alebo zážitky, pozri si ponuku alebo mi napíš správu a určite sa dohodneme.

Najžiadanejšie služby

Obľúbena klasika. Štandardné fotenie v meste alebo prírode pre každého, kto chce mať tie najkrajšie portréty vo svojej zbierke.

Ideálne v každom ročnom období.  Pohodlie štúdia, miesto na prezliekanie a make-up. V cene je už aj prenájom ateliéru.

Máš netradičný nápad alebo rád experimentuješ? Toto je balík pre teba. Od nápadu k realizácii, zaručený WOW efekt na konci.