ako som schudol 25 kíl za rok

Ako som schudol 25 kíl za rok

Deň potom, ako som odovzdal firemný počítač, som nastúpil na lietadlo. Čakala ma dvojtýždňová dovolenka v Grécku. Moja prvá návšteva kolísky európskej kultúry, pár dní spoznávania a veľa oddychu.

Atény ma očarili farbami, vôňou aj svojou históriou. Bývali sme neďaleko historickej štvrti Plaka, prechádzali sme sa po vydláždených uličkách a vdychovali sme históriu sálajúcu z pamiatok tohto mesta.

Na jednej večeri som už s nadšením opisoval svoje najbližšie plány o tom, ako napíšem svoju prvú knihu. O nej trochu neskôr na týchto stránkach.

grecka architektura

Ako som zistil, že mám problém

Augustová horúčava a strmé kopce mi dali riadne zabrať. Vyhováral som sa na zlú obuv a páliace grécke slnko, keď som ledva vyšliapal na Partenón. 

Cestou na ostrov Egina som pozeral fotky vo foťáku. Egejské more ticho bzučalo pod naším trajektom. Fúkal svieži vietor. Po dlhej dobe som zazrel svoju podobizeň na fotkách a, čo ti poviem, nepáčilo sa mi, čo som videl. 

Nikdy som nebol športový typ, mám genetickú predispozíciu na nadváhu. Aj tak ma to šokovalo. Kedy som sa tak opustil? Sedavá práca, koláčik ku káve a celkovo zlá životospráva zanechali na mojom tele značné stopy.

Vtedy som sa rozhodol, že to zmením.

Po návrate z dovolenky som vážil cez 100 kíl a nosil som XXL tričká. Moja kondička bola biedna a necítil som sa dobre vo vlastnej koži.

Pustil som sa do pomalého ale vytrvalého boja proti nadbytočným kilám. Cieľ som mal jasne stanovený. Ale to už predbieham.

Peter Plichta pred rokom

Ako to bolo s mojou váhou pred tým?

Pred štyrmi rokmi som zhodil 18 kíl za 3 mesiace pomocou krabičkovej diéty. Takmer bez žiadnej pridanej športovej aktivity. Akonáhle som dosiahol vytýčený cieľ, prestal som s tým. Chvíľu som dodržiaval základné pravidlá stravovania, ale keďže som bol chudý (na svoju postavu), občas som si dovoľoval gastronomické prešľapy. 

Časom má človek tendenciu vrátiť sa do starých (zlých) koľají, a ani neviem ako, už som si zapínal opasok o dierku širšie ako pred tým. 

Jedno obdobie som mal aj osobného trénera. 

V tom čase kolegu a nadšenca silového tréningu. Cvičili sme spolu trikrát do týždňa pred prácou v Mladosti na Trnavskej ceste. Začiatky boli biedne, do dnes tvrdím, že som antitalent na športy.

Postupne sa ale ukázali prvé výsledky, hlavne keď pominuli tie najhoršie svalovice.

Chodil som poctivo cvičiť ráno na 6:45, až kým som neukončil dohodu s trénerom. Ukázal mi správne techniky, naštartoval ma. Preto som mal pocit, že som na dobrej ceste a odtiaľ to už zvládnem aj sám.

Zase som nemal pravdu.

grecka kuchyna

Ako som schudol 25 kíl -
čo som sa naučil z vlastných skúseností?

V prvom rade to, že neexistuje univerzálny recept na chudnutie. Nech sú to trendy alebo inovačné metódy, vždy ich treba prispôsobovať človeku, jeho životospráve, genetike a okolnostiam.

Takisto aj to, že strava je dôležitejšia ako šport. (Viem, neobjavil som Ameriku.) 

Do tretice, že mi nerobí problém držať diétu aj niekoľko mesiacov, lebo mám okolo seba ľudí, čo ma podporujú. Mám pevnú vôľu a keď som odhodlaný, tak to dokážem.

Ako aj to, že sa necítim dobre vo fitku. Chodil som tam skôr preto, lebo som to sľúbil trénerovi. Čo na začiatku bola dostatočná motivácia, ale akonáhle som nebol dlžný ranný tréning jemu, rýchlo som našiel výhovorku, prečo tam dnes nemôžem ísť.

A v poslednom rade aj to, že mám optimálnu váhu, pri ktorej sa cítim dobre. Nie, nebude zo mňa fitness model, ale v rozpätí 70-75 kilogramov mám zo seba dobrý pocit a nemusím sa vyhýbať pohľadu do zrkadla.

schudol som 25 kíl

Čo som si potreboval premyslieť?

Čo sa stravy týka, na začiatku som sa vrátil ku krabičkovej diéte s nízkym glykemickým indexom. Bolo to skôr z pohodlia, že nemusím si počítať kalorické tabuľky a vymýšľať recepty na každý deň. Potreboval som odskúšanú metódu, aby som sa naštartoval.

Po niekoľkých mesiacoch som postupne prešiel na domácu stravu. Mal som energiu a motiváciu nielen udržať princípy, ale aj experimentovať s novými stravovacími návykmi.

Čo sa pohybu týka, okrem každodennej chôdze som rýchlo nabehol na režim počítania krokov. A dni, keď som neprešiel 10 tisíc krokov, som sa cítil zle. V zime k tomu pribudli ranné cvičenia. Doma, kde ma nikto nevidí.

Čo sa mentálneho nastavenia týka, vymazal som slovíčko diéta zo svojho slovníka. Ja totiž nedržím diétu, ale žijem určitú životosprávu. Takáto jednoduchá neuro-lingvistická technika mi dodáva silu každý deň. Na svôj režim sa pozerám ako na súčasť mňa a nie na niečo, čo musím dočasne pretrpieť. 

Moja knižnica,
vďaka ktorej som schudol 25 kíl

Lucia Švaral, Ivan Mach a kolektív: Z fitka do kuchyne (Fitshaker, 2016)

Norbiho tajomstvo (Noxi, 2006)

Martin Pyco Rausch: Moje jedlo 1, 2 a Štyri ročné obdobia

Smoothies na každý deň: Detoxikácia (Matys, 2018)

Janina Černá: Cukrfee kuchařka (CPRESS, 2016)

Môj denný režim

Deň začínam dvoma pohármi čistej vody. Pravidelne si dávam očistnú kúru. (Buď s jablčným octom alebo bylinkovými čajmi.)

Doobeda držím pôst. Praktizujem intermittent fasting (prerušovanú hladovku), čo znamená, že stravu prijímam v intervaloch 7-8 hodín so 17-16 hodinovými prestávkami. Nedávno vyšla kniha aj v slovenčine Prerušovaný pôst, Jedzte si, čo chcete, a schudnete bez diéty (Noxi, 2019), kde nájdeš všetky náležitosti o tejto životospráve.

Ráno pijem bulletproof kávu.

Je to v súlade s pôstom, nakoľko sa do tela dostane kofeín a “zdravé” tuky, ktoré podporujú spaľovanie tukových zásob v tele. (Viac o tejto metóde v knižke od Dave Asprey.)

Vynechávam alebo obmedzujem na minimum rafinovaný cukor, bielu múku, niektoré škroby a väčšinu alkoholu. 

Porcie si naberám rozumné, snažím sa o pestrosť na tanieri, nie len chuťovú, ale aj farebnú.

Deň končím jablkom. (Nemá to odôvodnenie, proste mi chutí.)

Ako to vyzerá dnes?

Každé druhé ráno cvičím 10-12 minút v pohodlí obývačky. Striedam HIIT a TABATA cviky, nevyžadujú pomôcky a dajú sa super robiť s inštruktormi z YouTube-u. 

Po cvičení nasleduje pár minút na masážnom valci a studená sprcha.

Otužujem sa podľa metód Wima Hofa. Pre človeka ako ja, ktorý preferoval horúce kúpele, je to dlhá cesta, ale tu som prvýkrát zažil aj ja vlnu endorfínov. 

Cez deň dbám na pitný režim a snažím sa všade chodiť pešo.

Teraz vážim 74,3 kg a cítim sa super. 

bulletproof káva

Čo mi pomohlo, aby som schudol 25 kíl
a ponaučenie aj pre teba

Počúvať svoje telo, čo mi vyhovuje, čo funguje a čo mi nerobí problém dlhodobo udržiavať. 

Vymyslieť si odmeňovací systém, ktorý nie je založený na podvádzacích dňoch. Keď sa stravujem vonku, na cestách alebo jednoducho mám chuť na niečo, vyberám si veci vedome. Nie so zámienkou, že dnes môžem. Neklamem seba samého.

Je super mať okolo seba ľudí s pochopením, ktorí ťa podporia alebo robia niektoré veci s tebou. 

Vážiť sa raz týždenne, v ten istý deň (u mňa to je utorok). Samozrejme, ráno, nahý a po tom ako som si odskočil. Hodnoty zapisovať a sledovať progres/stagnáciu/pokles a vedieť spraviť korekcie.

Nepozerať sa na jedlo ako na najlepšiu časť života.

Pamätám si tie dni v kancelárii, keď sa od desiatej neriešilo nič iné ako to, kam pôjdeme na obed.

Nakupovať rozumne a mať doma menej vecí. Hlavne čerstvé suroviny, dobré korenia, kvalitnú čokoládu. Pozerať sa na zloženie potravín a vyberať si zdravšie alternatívy.

Skúšať nové recepty a smiať sa na tom, keď sa nepodarili. Všeobecne, smiať sa často.

schudol som 25 kíl

Mentálna pohoda

Byť v pohode so sebou. Nečakať zázraky do týždňa. Ostať v pokoji a nevzdávať sa predčasne.

Mať kouča alebo niekoho, kto ti vie položiť zvedavé otázky, aby si našiel vlastné odpovede. Aby si stanovil rozumné ciele, ktoré ťa motivujú. 

Ak si myslíš, že by som aj tebe vedel pomôcť nájsť cestu k lepšiemu životnému štýlu, dohodni si bezplatné úvodné sedenie ešte dnes.

(Poznámka autora:

nie som výživový poradca. Článok reprezentuje môj subjektívny názor a vlastné skúsenosti. Pred drastickou zmenou sa obráťte na svojho lekára alebo konzultujte s odborníkom.)

Páčil sa ti môj osobný príbeh? Chcel by si čítať viac takýchto článkov?

Napíš mi komentár!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.