Preskočiť na obsah

Chcel by si vyskúšať prácu v ateliéri, ale bojíš sa výsledku? V tomto článku sa dozvieš ako nasvietiť portrét v štúdiu jednoducho a zrozumiteľne. Tak, aby to pochopil aj úplný začiatočník.

7 tipov pre začiatočníkov - ako nasvietiť portrét
v štúdiu:

Primárne budem pracovať s jedným hlavným svetlom (key light) a na doplnenie niektorých portrétov použijem odrazovú dosku, výplňové (fill light), okrajové alebo zadné svetlo (backlight). 

Poďme na to!

Poznáme sedem základných techník osvetlenia portrétu v štúdiu:

  1. Ploché osvetlenie
  2. Polovičné osvetlenie
  3. Bočné osvetlenie
  4. Rembrandt
  5. Motýlik
  6. Široké osvetlenie
  7. Krátke osvetlenie

 

Ako nasvietiť portrét v štúdiu:
ploché osvetlenie (flat lighting)

Prvým kľúčovým vzorom osvetlenia, ktorý by si mal poznať, je ploché osvetlenie. Smeruje priamo na modela z uhla objektívu.

Ploché osvetlenie je najmenej dramatické, pretože vrhá najmenšie množstvo tieňov na tvár.

Umiestnenie osvetlenia:

Hlavné svetlo natoč tak, aby na tvár dopadlo rovno. Je to lichotivé svetlo pre portréty, pretože znižuje vrásky a nedokonalosti. Ideálne je, keď zdroj svetla je vo výške obočia, čo vytvára priamy odlesk v očiach.

Bežné použitie:

Pretože toto svetlo je veľmi mäkké, používa sa predovšetkým na glamour fotky.

TIP: LED kruhové svetlo je neuveriteľne univerzálnym svetelným zdrojom, ktoré sa prispôsobí širokej škále potrieb a projektov. Je vhodné pre osvetlenie beauty fotografií, vlogov, živého vysielania, make-up tutoriálov, portrétnych fotografií a fotografií malých produktov. Poskytuje atraktívne mäkké svetlo bez tieňa so zaujímavými kruhovými odleskami v očiach fotografovanej osoby. 

Príklad plochého osvetlenia:

ako nasvietit portret v studiu ploche osvetlenie

Ako nasvietiť portrét v štúdiu:
polovičné osvetlenie (split lighting)

Polovičné osvetlenie rozdeľuje tvár presne na rovnaké polovice, pričom jedna strana je vo svetle a druhá v tieni. Často sa používa na vytváranie dramatických portrétov. 

Umiestnenie osvetlenia:

Hlavné svetlo nastav priamo na pravú alebo ľavú stranu tváre modela. Čiara oddeľujúca svetlo a tieň bude v strede nosa a brady. Pri skutočnom polovičnom osvetlení oko na zatienenej strane tváre nie je viditeľné, prípadne zachytáva iba jemný odlesk zdroja svetla.

Bežné použitie:

Polovičné osvetlenie sa používa v atletických portrétoch na zdôraznenie vrások, definíciu svalov a vlastnosti tváre. Pre svoju dramatickosť je obľúbenou technikou pri fotení umeleckých portrétov, filmových alebo hudobných plagátov.

Príklad polovičného osvetlenia:

ako nasvietit portret v studiu polovicne osvetlenie

Ako nasvietiť portrét v štúdiu:
bočné osvetlenie (loop lighting)

Bočné osvetlenie vytvára malý tieň nosa na tvári, ktorý smeruje nadol v tvare slučky. Je príjemným kompromisom medzi plochým a polovičným osvetlením: väčšina tváre je vo svetle, ale dostatok tieňov zabezpečí určitú definíciu.

Bočné svetlo je pravdepodobne najbežnejším a aj najobľúbenejším vzorom osvetlenia, pretože sa dá ľahko vytvoriť a lichotí väčšine ľudí.

Umiestnenie osvetlenia:

Na vytvorenie slučkového tieňa musí byť svetelný zdroj o niečo vyšší ako je úroveň očí a asi 30 – 45 stupňov od kamery. Svetlo dopadá z hora na nos.

Bežné použitie:

Ak má objekt preferovanú stranu tváre, určite odporúčam túto techniku. Osvetlením tejto strany zaručíš spokojnosť modela s výslednými portrétmi.

Príklad bočného osvetlenia:

ako nasvietit portret v studiu bocne osvetlenie

Ako nasvietiť portrét v štúdiu:
Rembrandt

Toto osvetlenie je pomenované po Rembrandtovi, ktorý často používal tento uhol svetla vo svojich maľbách. Rembrandtovo osvetlenie sa dá rozlíšiť polovicou tváre modela v tieni, s výnimkou svetla v tvare trojuholníka na lícnej kosti a oku.

Rembrandtovo osvetlenie je dramatickejšie, takže podobne ako polovičné osvetlenie vytvára na obrázku hlbšiu náladu.

Umiestnenie osvetlenia Rembrandt:

Z polohy bočného osvetlenia posúvaj hlavné svetlo okolo modela, kým sa tieň nosa nedotkne tieňov tváre. Svetlo musí byť nad temenom hlavy tak, aby tiene z nosa padali smerom k lícu.

Bežné použitie:

Používa sa vo všetkých typoch portrétnej fotografie. Väčšina plagátov na filmy so super hrdinami má práve toto osvetlenie.

TIP: Nie každá tvár je ideálna na vytváranie Rembrandtovho osvetlenia. Ak má model vysoké alebo výrazné lícne kosti, pravdepodobne to bude fungovať. Ak má malý alebo plochý nos, toto osvetlenie je ťažké dosiahnuť. Je dôležité ovládať techniku, ale nie je nevyhnutné použiť ju zakaždým.

Príklad osvetlenia Rembrandt:

portret v studiu s neonovymi svetlami

Najžiadanejšie služby

Obľúbena klasika. Štandardné fotenie v meste alebo prírode pre každého, kto chce mať tie najkrajšie portréty vo svojej zbierke.

Ideálne v každom ročnom období.  Pohodlie štúdia, miesto na prezliekanie a make-up. V cene je už aj prenájom ateliéru.

Máš netradičný nápad alebo rád experimentuješ? Toto je balík pre teba. Od nápadu k realizácii, zaručený WOW efekt na konci.

Ako nasvietiť portrét v štúdiu: 
Motýlik (Butterfly)

Táto technika osvetlenia je pomenovaná podľa tieňa v tvare motýľa, ktorý sa vytvára pod nosom modelky. Najčastejšie sa používa na snímky glamour štýlu a na vytváranie tieňa pod lícami a bradou. Je tiež lichotivá pre staršie osoby, pretože zdôrazňuje vrásky menej ako bočné osvetlenie.

Nazýva sa tiež „Paramount Lighting“, pretože tento vzor osvetlenia sa používal vo filmovom štúdiu v starom Hollywoode na portréty hviezd.

Umiestnenie svetiel:

Zo základnej polohy plochého osvetlenia hlavné svetlo mierne nadvihni, až kým pod nosom neuvidíš tieň v tvare motýľa.

Jediným rozdielom medzi plochým a “motýlím” osvetlením je výška a uhol kľúčového svetla.

Bežné použitie:

Tento vzor osvetlenia sa zvyčajne používa pri snímaní krásy kvôli jemnejším tieňom.

Príklad osvetlenia motýľov:

butterfly lighting

Ako nasvietiť portrét v štúdiu:
široké osvetlenie (broad lighting)

Široké osvetlenie nie je ani tak konkrétnym vzorom, ale skôr štýlom osvetlenia. Ktorýkoľvek z predošlých vzorov svetla môže byť široký alebo krátky.

Osvetlenie je široké, keď je tvár objektu mierne otočená od stredu a strana tváre, ktorá je smerom k fotoaparátu (je širšia), je na svetle. To vytvára väčšiu plochu svetla na tvári a tieňovú stranu, ktorá sa javí menšia. 

Umiestnenie modela:

Aby si dosiahol široké osvetlenie, tvár modela odvráť od zdroja svetla. Strana tváre, ktorá je smerom k fotoaparátu, má najviac svetla a tiene padajú na opačnú stranu tváre. Jednoducho povedané, široké osvetlenie osvetľuje najväčšiu časť tváre.

Bežné použitie:

Tzv. high key portréty, takisto na optické rozšírenie niekoho s veľmi štíhlou tvárou.

Príklad širokého osvetlenia:

broad lighting

Ako nasvietiť portrét v štúdiu:
krátke osvetlenie (short lighting)

Krátke osvetlenie je opakom širokého osvetlenia. Pri krátkom osvetlení sa strana otočená smerom k fotoaparátu (tá, ktorá sa zdá byť väčšia), dostáva do väčšieho tieňa.

Umiestnenie modela:

Pri krátkom osvetlení sa tvár obráti smerom k zdroju svetla. Časť tváre, ktorá je odvrátená od fotoaparátu, má najviac svetla a tiene padajú na blízku stranu tváre.

Bežné použitie:

Čím väčšia časť tváre je v tieni, o to je výsledná fotka „sochárskejšia“. Toto osvetlenie zvyšuje 3D vlastnosti zobrazenia, väčšina ľudí vyzerá chudšie a lichotivejšie.

Príklad krátkeho osvetlenia:

ako nasvietit portret v studiu kratke osvetlenie

V článku som použil svoje fotky s Veronikou (MUA: zerva.sk), Marikou C, Nazarom a Oliverom.


Viac o tejto téme na webe:

5 common key-light patterns

megapixel.cz – Nebojte sa ateliérových svetiel

ephoto – V ateliéri Foto Slovakia 2019

fomei – Focení v interiéru

aqt – Svietenie portrétu jedným svetlom